Akupunktura jest to zabieg, który polega na nakłuwaniu ciała pacjenta specjalnymi cienkimi igłami tak zwanych punktów akupunkturowych, co pozwala poprawić jego funkcje. Jeśli chodzi o jej rolę w leczeniu chorych na SM, to ma za zadanie zmniejszyć sztywność kończyn i zrelaksować mięśnie. Metoda ta pobudza szlaki nerwowe i umożliwia przesyłanie impulsów nerwowych drogami omijającymi uszkodzone włókna.

Dotychczas nie znaleziono wystarczającej ilości dowodów, by potwierdzić wpływ akupunktury na przebieg stwardnienia rozsianego. Niemniej jednak, ta forma terapii jest korzystna w leczeniu objawowym np. przewlekłych bólów czy kurczów mięśniowych.

Jak twierdzi British Acupuncture Council, akupunktura pobudza i stymuluje układ nerwowy oraz wywołuje uwolnienie molekuł neurotransmiterów. Biochemiczne zmiany, które w konsekwencji zachodzą oddziałują na homeostatyczne mechanizmy ciała. Dzięki temu powodują one dobre fizyczne i emocjonalne samopoczucie.

Badania naukowe British Council Acupuncture wskazują, że leczenie przy zastosowaniu właśnie akupunktury może w zdecydowany sposób pomóc w złagodzeniu symptomów, jakie daje stwardnienie rozsiane.

Wśród takich czynników wymienia się m.in.: zmniejszenie stanów zapalnych komórek CD4 T, jak również wspieranie przejawu NT-3 (czynnika wzrostu białka, który z kolei wspiera przetrwanie neuronów). Badania BCA dowodzą ponadto, że działanie akupunktury może załagodzić symptomy SM w obszarach mózgu, które odpowiadają za obniżenie wrażliwości na ból i stres a także pobudzając odprężenie i obniżając „analityczną” aktywność mózgu, która odpowiada z kolei za niepokój i troski.

Akupunktura to jedna z niekonwencjonalnych metod leczenia stwardnienia rozsianego. Z powodu braku niezbitych dowodów skuteczności jej działania istnieje wielu sceptyków jej stosowania. Niemniej jednak, prawidłowo stosowana i wykonana przez doświadczonego specjalistę, może co najwyżej nie przynieść oczekiwanego efektu, ale nie zaszkodzi, w związku z czym warto się jej poddać.

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę