Tags: bezpłodność, cynk, niepłodność

Parent: Niepłodność męska

Napisane przez (Tomasz Ławicki) , dnia

 

Niepłodność stanowi najczęstszą trudność przy naturalnym planowaniu rodziny. Można ją uznać za problem niemalże społeczny, gdyż dotyczy blisko 15-20% małżeństw w wieku rozrodczym. Podejmowane przez pary kroki często bywają nieskuteczne, a medycyna wydaje się na tym polu bezradna. Wobec tego warto zdać pytanie- co ma wpływ na płodność i od czego ona zależy?

Odpowiedzi nie trzeba szukać długo. Jak przy większości procesów zachodzących w organizmie, kluczowe znaczenie odgrywa dieta. Jak się okazuje, znajomość mikroelementów dostarczanych naszemu organizmowi pozwala rozwiązać wiele problemów, w tym- problem niepłodności.

Ważną rolę odgrywają w tym przypadku także witaminy i minerały jak na przykład cynk. Ten pierwiastek, odpowiadający za regenerację ran i ubytków skóry, reguluje wytwarzanie i działanie hormonów płciowych- zarówno nasienia, jak i komórek jajowych. Dodatkowo cynk pobudza popęd seksualny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Na niedobór cynku najbardziej narażeni są mężczyźni aktywni seksualnie, ponieważ najwięcej cynku traci się podczas wytrysku. Dla tego też takie osoby powinny przyjmować większą ilość cynku.

Co więcej, pierwiastek ten odgrywa istotną rolę w produkcji hormonu wzrostu, reguluje ciśnienie krwi i pracę serca, u kobiet w ciąży odpowiada za prawidłowy rozwój płodu. Cynk poprawia także stan naszej skóry, włosów, kości i paznokci, doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku i zmian skórnych. Osoby z niedoborem cynku mogą cierpieć na niższą produkcję testosteronu, niedokrwistość, małą odporność, zaburzenia smaku, węchu oraz miażdżycę tętnic. Co ciekawe, bardziej podatni na niedobór są mężczyźni. U kobiet niedobór cynku może skutkować zaburzeniami miesiączkowania.

Od wielu lat jest wykorzystywany w procesie kuracji i badaniach andrologów. Ich wynik jednoznacznie potwierdził zależność między zawartością cynku w organizmie, a płodnością. Wykazano, że kilkumiesięczne przyjmowanie cynku w zwiększonej dawce (poprzez leczenie farmakologiczne) wpłynęło na zwiększenie ilości plemników i ich odsetka wykazującego prawidłowy ruch postępowy. Należy dodać, że w związku z niską zawartością pierwiastka w narzędziach rodnych kobiety- ułatwia to proces zapłodnienia.

Pozytywne działanie cynku na płodność mężczyzn potwierdzili naukowcy. Zaobserwowali oni, że po czterech tygodniach podawania sportowcom suplementów z cynkiem zauważono u nich znacznie zwiększony poziom testosteronu. Tym samym wywnioskowano ,że pierwiastek ten w znacznym stopniu przyczynił się nie tylko do większej produkcji testosteronu podczas wysiłku fizycznego, ale i hormonu wzrostu. Takie badania zostały opublikowane w dzienniku Biological Trace Element Reaserch.

DIETA

Uzasadnione staje się zatem poszukiwanie problemu w swojej codziennej diecie, a także podjęcie starań w celu wzbogacenia jej o niezbędne mikroelementy. Jak się okazuję w 60 % spożywanych posiłków brakuje cynku.

Zaleca się zatem spożywanie produktów bogatych w cynk, takich jak ryby, krewetki, ostrygi ( 50 mg w 100 g) , grzyby, orzechy, pestki dyni i słonecznika, sezam ( 10 mg- 100 g). Liczne badania potwierdziły fakt, iż spożywanie owoców morza tj. jak małże i ostrygi sprzyjają produkcji testosteronu.

Przyszły ojciec w swojej diecie powinien także zwrócić szczególną uwagę na produkty zbożowe, pełnoziarniste takie jak: pieczywo orkiszowe, razowe, typu graham, kasze a także suszone zioła i szpinak. W dodatku duże ilości tego cennego minerału znajdują się w warzywach strączkowych, ryżu i kukurydzy. Dla miłośników czegoś treściwszego zaleca się mięsa drobiowe i wołowe. Jeśli wybieramy warzywa bogate w cynk trzeba pamiętać o tym, że podczas długotrwałego gotowania tracą cenny cynk. W takim przypadku najlepiej spożywać je surowe- skropione na przykład zdrową oliwą z oliwek.

Co istotne, jeśli do swojej diety zechcemy dodać większą ilość cynku należy pamiętać, że żelazo, miedź i błonnik spowalniają wchłanianie tego pierwiastka. Z bardziej znanych produktów wchłaniane tego pierwiastka spowalnia także kawa, mleko, czy Coca- Cola. Jeśli w swojej codziennej diecie nasi partnerzy będą stosować produkty bogate w cynk nie narażają się na przedawkowanie. Nadmiar cynku jest wydalany naturalnie z naszego organizmu przez mocz i kał.

Proponowane dzienne spożycie cynku przez portal staramysie.pl:

Mężczyźni

19 – 25 lat 16 mg

26 – 60 lat 16 mg

powyżej 60 lat 16 mg

Kobiety

19 – 25 lat 13 mg

26 – 60 lat 13 mg

Ponadto na rynku farmaceutycznym możemy znaleźć bardzo wiele suplementów zawierających cynk. Do bardziej znanych należą: Promen, BIo-Selen + Cynk,czy Fertliman. To oczywiście tylko kilka z ogromnej gamy preparatów zawierających cynk.

Przy wyborze odpowiednich suplementów z tym składnikiem zwracajmy uwagę na to, aby nie zawierały żadnych sztucznych barwników i konserwantów. Dodatkowo, najlepiej przyswajalny cynk znajduje się w 100 % cytrynianu cynku i chelatu aminokwasowego, najmniej przyswajalny jest cynk organiczny. Preparaty z tym pierwiastkiem najczęściej występują w porcjach 20 – 50 mg. Przed zażywaniem kapsułek należy jednak upewnić się, czy nie mamy uczulenia na żaden ze składników preparatu.

Pacjenci stosujący kuracje z dodatkiem cynku zwracają uwagę na to aby witaminy przyjmować regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza lub tymi na ulotce. Jak się okazuję efekty można zauważyć po około 2- 3 miesiącach w zależności od organizmu. Osoby stosujące cynk w swojej diecie zauważają większą sprawność seksualną i lepsze samopoczucie.

Oczywiście w diecie osób, które chcą zadbać o prawidłową płodność nie wystarczy sam cynk, niezbędne są także witaminy i minerały takie jak miedź, selen, kwasy omega 3,czy wapń. Składniki te także w znaczny sposób wspomagają układ rozrodczy u mężczyzn.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę