Chorzy na stwardnienie rozsiane, nie tylko nie powinni unikać aktywności fizycznej, lecz także wręcz sprawić, by stała się ona obligatoryjnym elementem dnia codziennego. Siłownia, basen, rower, czy po prostu najzwyklejszy spacer – ruch w życiu osoby chorej na stwardnienie rozsiane ma ogromne znaczenie.

Każdy chory powinien wybrać dla siebie najodpowiedniejszą, najwygodniejszą formę rekreacji. Ponieważ aktywny powinien być on jak najczęściej, niech będzie to dyscyplina, którą bardzo lubi i sprawia mu największą przyjemność.

Istotne jest dopasowanie ćwiczeń do możliwości pacjenta, a przede wszystkim jego obecnego stanu zdrowia. Najlepszy i najbezpieczniejszy okres na wysiłek fizyczny to oczywiście remisja.

Ważne, by nie przeciążać organizmu chorego. Nie oznacza to jednak, że wizyta na siłowni jest zabroniona, wręcz przeciwnie. Udowodniono, że właśnie trening ze sztangami, odpowiednio wykonywane ćwiczenia – dzięki nim organizm przeznaczy dodatkowe komórki do kontroli danego mięśnia. Badania pokazują niesamowite efekty. W ciągu kilku miesięcy chorzy mogą cofnąć się o nawet kilka punktów na skali EDSS.

Regularne ćwiczenia stymulują organizm do zwiększania gęstości kości, co za tym idzie cofają się procesy osteoporozy – jednej z przyczyn poważnych problemów chorych na SM.

Choć może to się wydać zaskakujące, zalecane jest, by trenować z maksymalnie dużym obciążeniem. Wtedy właśnie następuje „neuroadaptacja” – organizm zwiększa ilość neuronów przydzielanych do danego mięśnia i tym samym zwiększa się masa kości.

Najskuteczniejsze okazują się być treningi ze sztangami, hantlami i, wbrew pozorom i powszechnie panującej opinii to właśnie one są najbezpieczniejsze i skuteczniejsze od wszelkich przyrządów. Niezbędne jest oczywiście poproszenie o pomoc instruktora – jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenia i które będą najlepsze. Nigdy nie należy zapominać o uprzedniej rozgrzewce.

Szeroko polecane są również ćwiczenia w wodzie. Osoby dotknięte schorzeniem mogą skorzystać z pomocy instruktora wodnego i skupić się na indywidualnych ćwiczeniach poprawiających sprawność lub wziąć udział w ćwiczeniach grupowych, zorganizowanych np.: aqua-aerobik czy aquaspinning. Opór wody sprawia, że mięśnie nie są zanadto forsowane. Ćwiczenia te jednocześnie zmniejszają obciążenia układu kostno-stawowego, odciążają bolące mięśnie, nie przeciążają stawów oraz wykazują zmniejszenie sztywności mięśniowej i występowanie skurczy.

Tak naprawdę nieważne, czy wybierzemy jogging, jogę, czy pływanie. Ważne, by się po prostu ruszać, bo kondycja u chorych na stwardnienie rozsiane to kluczowa sprawa. Dobra forma sprawia, że pacjenci są nie tylko sprawniejsi, lecz także zdrowsi, szczęśliwsi a to chyba najważniejsze.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę