Zastosowanie masażu klasycznego u chorych na stwardnienie rozsiane cały czas pozostaje kwestią sporną. Zdania na temat jego skuteczności są nie tylko rozbieżne, lecz także całkowicie przeciwstawne. Jedni bowiem twierdzą, że jest on terapią wspomagającą leczenie choroby, inni natomiast, że może on tylko zaszkodzić i pogorszyć stan pacjenta.

Najrzetelniejszym źródłem informacji są poniekąd sami pacjenci oraz ich masażyści, którzy na bieżąco obserwują efekty zabiegów na przykładzie poprawy stanu swoich pacjentów. Masaż leczniczy jest nieinwazyjną metodą leczenia uzupełniającego wykorzystywaną przez wielu chorych na SM, aby pomóc w leczeniu objawowym.

Okazuje się, że klasyczny masaż rozluźniający korzystnie wpływa na aktywność chorych, co jest dla nich jednym z priorytetów. Dzięki temu bowiem, mają możliwość pozostać jak najdłużej niezależni i nie obniżać jakości swojego życia.

Stosowanie takiego masażu na grzbiecie, mięśniach przykręgosłupowych oraz pośladkach sprawi, że mięśnie kończyn dolnych rozluźnią się, a co za tym idzie poprawi poruszanie się chorego.

Na grzbiecie zalecane jest zaś głaskanie, rozcieranie, ugniatanie oraz stosowanie słabej wibracji. Podczas masażu mięśni przykręgosłupowych stosujemy głaskanie, rozcieranie, rozcieranie punktowe, przełamywanie mięśni, piłowanie małe i duże oraz wibracje. Jeśli mowa o masażu pośladków należy przeprowadzać go obustronnie głaszcząc, rozcierając, ugniatając i wprowadzając w wibracje.

Chorych na stwardnienie rozsiane poddano badaniu polegającym na zastosowaniu im serii zabiegów masażu szwedzkiego w trakcie czterech tygodni. Sześciominutowy test chodu został wykorzystany w celu oceny ich zdolności wysiłkowej i funkcji kończyn dolnych. By określić jakość życia pacjentów wykorzystano kwestionariusz (HAQUAMS).

Niezbędne pomiary pobrano najpierw przed, a następnie po zabiegach.

Jak się okazało, wyniki obydwu badań nie wykazały znaczących zmian u pacjentów. Kluczowe znaczenie miała natomiast osobista (subiektywna) ocena, własne odczucia pacjentów, którzy zauważyli poprawę po zabiegach i pogorszenie samopoczucia po ich przerwaniu.

Zapewne, to rozluźniające i przeciwbólowe działanie masażu było zasługą pozytywnej oceny jego skuteczności. Podczas badać co prawda nie uzyskano znaczącej fizycznej i wydolnościowej poprawy pacjentów, ale, co najważniejsze, dowiedziono, że masaż jest bezpieczną oraz nieinwazyjną terapią, mogącą pomóc obniżyć poziom stresu pacjenta a co za tym idzie – poprawiać jego jakość życia. Choćby właśnie z tego względu warto spróbować poddać się zabiegom masażu.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę