Trądzik będący chorobą skóry często powoduje kompleksy, ponieważ decyduje o wyglądzie zewnętrznym. Jest dowodem na to, że stan zdrowia naszego ciała decyduje o stanie psychicznym. Podobnie ma się to w drugą stronę: psychika wpływa na ciało. Z problemem niedoskonałości skóry najczęściej stykają się osoby młode, dojrzewające, które zmuszone są przejść przez pewne wyzwania psychologiczne, jak na przykład bunt wobec rodziców, próby dopasowania do otoczenia.

Słowo psychosomatyka pochodzi od greckiego „psyche”,strong>, czyli umysł i „soma”– ciało. Jest oddziaływaniem psychiki na organizm człowieka. Zakłada, iż każda choroba ma swój zalążek w umyśle. Może nim być sposób myślenia, problemy w domu i pracy, relacje z bliskimi. Owe czynniki psychiczne, które wpływają na organizm, powodują problemy ze zdrowiem fizycznym. Dlatego warto traktować siebie, jako jedność – nie rozdzielać swoich uczuć od ciała.

Bardzo często choroba jest wynikiem silnego przeżycia, którego doświadczyliśmy. Energia destrukcyjnych emocji , z którymi nie dał rady poradzić sobie umysł, przechodzi na ciało i niszczy je. Choroba nie jednak błędem natury, a jedynym sposobem dla utrzymania nas przy życiu. Konflikty, które przeżywamy zakłócają naszą równowagę i spokój, by ją odzyskać należy się ich pozbyć. Zdrowe jest dotarcie do źródła konfliktu i rozwiązanie go, w przeciwnym razie narażamy się na przykre dolegliwości ciała. Nauką, która preferuje leczenie poprzez świadomość siebie, jest Totalna Biologia.

Według niej trądzik jest konfliktem splamienia i dewaluacji estetycznej. Dotyka osób, które nie podobają się sobie, bądź czują, że otoczenie uważa je za brzydkie. Zdarza się także w przypadkach, gdy rodzina porównuje do kogoś, kto nie był wzorem do naśladowania. Stwierdzenia, iż dziecko ma czoło po ojcu, mogą wywołać w tym miejscu trądzik, jeśli nie był on dobrym rodzicem. Trądzik różowaty to bardzo często oddzielenie jednostki od reszty rodziny. Należy zastanowić się nad tym, czy faktycznie nie odczuliśmy poczucia rozłąki z bliskimi? A może ktoś z naszych krewnych nosił w sobie te uczucia i przeniósł je w genach na nas?

To pewnego rodzaju błędne koło – mając trądzik czujemy się brzydcy, a mamy go, ponieważ czujemy się nieatrakcyjni. Nie akceptujemy siebie. Jednocześnie silnie przeważymy zdanie otoczenia na nasz temat. To typowe dla okresu dojrzewania, że czujemy się jeszcze niepewni. Stąd występowanie tej choroby skóry szczególnie w przypadku osób młodych. Problemy skóry warto rozpatrywać poprzez pryzmat relacji z innymi. To skóra łączy nas ze światem. Jeśli nie nawiązujemy kontaktu z drugim człowiekiem w sposób swobodny, chcemy coś ukrywać lub stłumić w sobie – znajdzie to ujście w inny sposób. Istnieje teoria, według której trądzik jest stłumioną w sobie seksualnością, przekonaniem, że jest ona czymś nieczystym i złym. Tyczy się to wszystkich innych pragnień, które w sobie hamujemy, ze względu na postrzeganie ich w negatywny sposób. Nie akceptujemy tego, czego pragniemy, przez to nie akceptujemy siebie.

Pomocne okazać mogą się pytania:

– Czemu nie kocham siebie takiego, jakim jestem?

– Czego w sobie nie akceptuję?

– Czy potrafię zaprzyjaźnić się z samym sobą?

– Jakie słowa w dzieciństwie zraniły mnie?

– Skąd biorą się moje problemy w relacjach z innymi?

– Czemu kontroluję siebie w różnych sytuacjach życiowych?

– Dlaczego tłumię swoje pragnienia? Jak postrzegam swoją seksualność?

– Co próbuję ukryć? Czego się wstydzę?

Drogą do pozbawionej problemów skóry jest pozbycie się tkwiącego w nas strachu przed tym, co pomyśli o nas świat. Otworzenie się na innych i swobodne zawieranie znajomości. Pozbycie się tkwiących w nas barier i granic. By to uczynić, należy całkowicie zaakceptować siebie.

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę