Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest najpowszechniej występującym w naszym organizmie przeciwutleniaczem. Bierze udział w licznych procesach metabolicznych, obniża ciśnienie krwi, wpływa na syntezę cholesterolu jak też na płodność mężczyzn. Witamina C jest powszechnie stosowana przy przeziębieniach, infekcjach i grypie.

Wykazano, że witamina ta zapobiega wzrostowi m.in. raka płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, żołądka, okrężnicy, odbytnicy, trzustki czy pęcherza moczowego. Działa korzystnie na choroby reumatyczne, zatrucia toksynami chemicznymi i wirusowe zapalenie wątroby.

W latach 50 XX wieku, gdy witamina C stała się powszechnie dostępna, przez przypadek odkryto, że substancja ta jest skuteczna również w zapobieganiu zapaleniu dziąseł.

Otóż żona pewnego amerykański biologa i lekarza w jednej osobie, Fredericka R. Klennera, skarżyła się na krwawienie dziąseł. Małżeństwo udało się na konsultację do dentysty, który zalecił usunięcie wszystkich zębów. Nie chcąc do tego dopuścić, Klenner postanowił znaleźć inne rozwiązanie problemu. Postanowił przestudiować dostępne źródła naukowe i w rezultacie dowiedział się, że podawanie dużych dawek kwasu askorbinowego szympansom okazało się niegdyś skutecznym lekarstwem. Postanowił zatem zastosować tę samą metodę leczenia u swojej żony i wkrótce jej dziąsła przestały krwawić.

Inne badanie autorstwa pracowników naukowych z Wydziału Stomatologicznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco również miało zidentyfikować wpływ witaminy C na stan dziąseł. Zalecono 11 mężczyznom przez okres 14 tygodni stosowanie diety, z której celowo wykluczono owoce i warzywa. W niektórych tygodniach jednakże serwowano im witaminę C rozpuszczoną w soku grejpfrutowym. Naukowcy stwierdzili, że w okresie obniżenia stężenia witaminy C w organizmie pacjentów zauważono znaczną skłonność do krwawień z dziąseł. Gdy zaś otrzymywali dodatkowe preparaty z witaminą C, przypadków krwawień z dziąseł nie odnotowano.

Eksperci dowiedli, że odpowiedni poziom witaminy C w organizmie warunkuje zachowanie zdrowia jamy ustnej, a zbyt niski prowadzi do rozmaitych schorzeń tego obszaru. U osób borykających się z niedoborem witaminy C występują najbardziej zaawansowane choroby dziąseł i zębów, z jakimi spotykają się stomatolodzy.

Dalsze badania przeprowadzone tym razem na zwierzętach laboratoryjnych uprawdopodobniły, że niedobór witaminy C przyczynia się do powstawania obrzęku dziąseł, zmniejszenia mineralizacji kości żuchwy i utraty uzębienia.

Dzieje się tak dlatego, że witamina C odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu – podstawowego budulca tkanki łącznej. Ta zaś spaja wszystkie komórki ciała, co dotyczy także dziąseł. Brak witaminy C prowadzi do niedożywienia i osłabienia komórek, co powoduje podatność na infekcje bakteryjne.

Osoby borykające się z zapaleniem dziąseł mogą stosować witaminę C w postaci suplementu do stosowania doustnego (kapsułki), jak też w formie preparatu do płukania jamy ustnej. W tym celu należy pół łyżeczki krystalicznej witaminy C w proszku dodać do bezcukrowego napoju cytrusowego. Otrzymany roztwór można używać do codziennego płukania jamy ustnej. Najlepiej płukankę stosować dwa razy dziennie, za każdym razem przez 1 minutę. Pamiętajmy, aby później jeszcze kilka razy przepłukać jamę ustną czystą wodą.

Nie zapominajmy, że naturalnym źródłem witaminy C są świeże owoce i warzywa: czarna porzeczka, truskawki, maliny, dzika róża, cytryna, kapusta, pomidory, ziemniaki, papryka, zielona pietruszka, brukselka. Do źródeł witaminy C zaliczamy również produkty zbożowe, mleko i jaja.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę