Tags: łuszczyca, witamina D

Parent: Łuszczyca

Napisane przez () , dnia

 

Łuszczyca charakteryzuje się rogowaceniem skóry oraz powstawaniem nieestetycznych czerwonych plam. W leczeniu stosuje się różnego rodzaju maści lub fototerapię mające na celu zmniejszenie objawów choroby i poprawę samopoczucia pacjenta. Stosunkowo niedawno naukowcy stworzyli syntetyczny odpowiednik witaminy D, nazywany kalcytriolem, z którego stworzyli maść pomocną w zwalczaniu łuszczycy. Jak się okazuję preparaty tworzone na bazie witaminy D należą do najczęściej stosowanych w leczeniu łuszczycy w krajach europejskich- około 63 %. Ale pochodne witaminy D3 to nowość w leczeniu łuszczycy.

Pierwszy lek zawierający pochodną witaminę D3 został wprowadzony w latach 80 XX wieku. Jest on bezpieczniejszy od czystej witaminy D3, która mimo korzystnego wpływu na zmiany skórne spowodowane łuszczycą, przy dłuższym stosowaniu źle wpływała na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu.

 

Trzy rodzaje pochodnej witaminy D3

Kalcytriol – to najaktywniejsza forma witaminy D, w zalecanych dawkach nie powoduje zaburzeń gospodarki fosforanowo-wapniowej. Nie powinien być stosowany u dzieci poniżej czwartego roku życia. Duża skuteczność tego leku została zauważona w połączeniu z naświetlaniami UVB oraz PUVA. Kalcytriol może występować w kilku formach – głównie maści, kremu lub roztworu. Maści zalecane są pacjentom cierpiącym na łuszczycę plackowatą, z kolei roztwór przeznaczony jest na ciężkie przypadki łuszczycy głowy.

Takalcytol – jest produktem przemiany kalcytriolu, jednak jest on mniej aktywny i w mniejszym stopniu w pływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową. Ten rodzaj maści stosuje się raz na dzień. Jest on najskuteczniejszy w walce z łagodną oraz średnio nasiloną łuszczycą. Nie zaleca się go pacjentom cierpiącym na niewydolność nerek, serca czy wątroby. W dodatku maść z zawartością takalcytolu nie jest odpowiednia dla pacjentów z łuszczycą krostkową i grudkową.

Kalcypotriol – to kolejna pochodna witaminy D3, ma podobne działanie jak takalcytol, jednak ma on właściwości drażniące. Maść zalecana na problemy głównie z łuszczycą pospolitą. Leku nie powinno stosować się na okolice twarzy i narządów rozrodczych. Lekarze często stosują u pacjentów także leczenie kalcypotriolem w połączeniu betametazonem. Przeciwwskazaniem do stosowania leków z kalcypotriolem są osoby z łuszczycą krostkową i złuszczającą się. Ten rodzaj maści stosuje się zazwyczaj przez około siedem, osiem tygodni. U większości pacjentów zauważa się znacznie lepszy stan skóry.

 

Stosowanie

Maści te stosuje się nakładając cienką warstwę na zmienione chorobowe miejsce dwa razy dziennie (zależy od rodzaju kremu) przez okres od 6 do 8 tygodni. Aby wzmocnić pozytywny efekt czasami do terapii dołącza się fototerapię oraz leczenie sterydowe. U większości pacjentów metoda ta powoduje zmniejszenie objawów łuszczycy, nawilżenie skóry i usunięcie rybiej łuski. Stosowanie maści z zawartością tej witaminy jest stosunkowo bezpieczne, a do tego kremy te nie barwią ubrań oraz nie posiadają przykrego zapachu w odwrotności do maści zawierających cygnolinę czy dziegcie. Przy stosowaniu kremów i maści na bazie witaminy D3 trzeba pamiętać, aby zawsze po aplikacji dobrze umyć ręce. Preparaty z pochodną witaminy D3 nie powinny być stosowane przez osoby u których występują zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, ponieważ może dojść do zaburzenia przyswajania minerałów, a w konsekwencji może mieć to wpływ na odbudowę tkanki kostnej.

Co więcej, osoby zmagające się z łuszczycą powinny zadbać o odpowiednią ilość tej cennej witaminy w swoim jadłospisie. Produkty z witaminą D to głównie: wątroba, jajka (szczególnie żółtka) , przetwory mleczne i ryby morskie- śledź, sardynki, tuńczyk. Potrawy z tymi składnikami najlepiej dusić lub gotować, smażenie nie jest wskazane, ponieważ niszczy cenną witaminę.

W walce z łuszczyca pacjenci często polecają też suplementy z zawartością witaminy D. Które, jak się okazuje przynoszą pozytywny efekty w leczeniu choroby. Często po kuracji suplementami udaje się zmniejszyć objawy choroby, zauważa się lepsze samopoczucie i stan skóry. Dobrym przykładem takiego suplementu u może być tran. Jeśli chodzi o przedawkowanie tej witaminy to stosunkowo zdarza się to bardzo rzadko, a więc nie ma żadnego ryzyka w związku z suplementacją. Ważne jest, aby nie stosować suplementów równocześnie z maściami i kremami z zawartością witaminy D. Jeśli mamy jakie kolwiek wątpliwości najlepiej kwestie leczenia łuszczycy konsultować regularnie z lekarzem. Stosując preparaty z witaminą D zauważymy nie tylko pozytywne efekty w leczeniu skóry, ale także poprawi się stan naszych kości i mięśni.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę