Ze względu na duże znaczenie zmiany trybu życia w prewencji i leczeniu miażdżycy, zdrowa dieta jest jednym z kluczowych elementów, o które należy zadbać w celu spowolnienia lub zatrzymania postępu choroby. Odpowiedni dobór składników odżywczych nie tylko minimalizuje ryzyko rozwoju choroby, jak i może jej zapobiegać.

Wiele badań naukowych udowadnia, że tłuszcze trans, a zwłaszcza utwardzone tłuszcze roślinne często zawarte w produktach przetworzonych – wypiekach, słodyczach, gotowych przekąskach, margarynie – mają negatywny wpływ na rozwój miażdżycy i chorób serca w organizmie człowieka. Dowody na szkodliwość tych tłuszczy są na tyle silne, że w USA zakazano stosowania utwardzonych tłuszczy roślinnych w żywności, w ramach walki z szerzeniem się chorób układu krwionośnego pośród obywateli.

Mimo że przy leczeniu miażdżycy zaleca się minimalizację tłuszczy w diecie, nie oznacza to, że należy je wyeliminować całkowicie. Organizm człowieka potrzebuje tłuszczy, dodatkowo niektóre z nich mogą wspomagać walkę z miażdżycą. Kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte m.in. w rybach, redukują powstawanie płytki miażdżycowej i skrzepów krwi. Dlatego też w diecie człowieka nie powinno zabraknąć tłustych ryb takich jak łosoś lub pstrąg. Zaleca się dwie porcje tygodniowo. Można przyjmować także tłuszcz rybny w postaci kapsułek, jednak zbyt duże dawki mogą powodować krwawienie, dlatego ich przyjmowanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.

Warzywa i owoce stanowią istotny składnik diety każdego człowieka. Dodatkowo mają znaczenie w leczeniu miażdżycy – dzięki zawartości stanoli i steroli zmniejszają ilość cholesterolu LDL we krwi, redukując w ten sposób odkładanie blaszki miażdżycowej. Stanole i sterole obecne są także w orzechach i nasionach, zbożach, oliwie z oliwek i oleju roślinnym. Naukowcy szacują, że spożywanie ok. 2 g. tych związków dziennie redukuje poziom LDL o 10%, co z kolei oznacza spadek ryzyka chorób serca o ok. 25%. Jednocześnie osiągnięcie tak wysokiego spożycia steroli i stanoli jest dość ciężkie – warzywa zawierają 4 do 50 mg., tych związków. Wegetarianie spożywają średnio ok. 700 mg. steroli dziennie. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca spożywanie 3-5 porcji warzyw, 4-5 porcji owoców oraz 6-8 porcji zbóż (zwłaszcza pełnoziarnistych) dziennie. W diecie nie powinno zabraknąć także 4-5 porcji orzechów, nasion i roślin z grupy fasolowatych tygodniowo.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę