Stres oraz silne emocje, nie tylko te negatywne, lecz także i pozytywne, mogą znacząco oddziaływać na chorego na stwardnienie rozsiane.

Dzisiejsze tempo życia i jego styl sprawiają, że nieustannie dokądś gnamy, ciągle chcemy czegoś więcej. Takie napięte sytuacje, życie na „najwyższych obrotach” negatywnie wpływają na każdego człowieka, co dopiero mówić borykającego się z przewlekłą chorobą. Wspomniane wyżej czynniki mogą spowodować zaostrzenie choroby, dlatego też należy ich jak najbardziej unikać lub spróbować nauczyć się z nimi żyć.

Chorzy na stwardnienie rozsiane są zdecydowanie bardziej narażeni na sytuacje stresowe porównaniu z tymi zdrowymi. Już same podstawowe obowiązki dnia codziennego, jak zakupy czy wyjście do pracy czy urzędu wywołują napięcie związane z obawami przed wystąpieniem nieoczekiwanej sytuacji, koniecznością nagłej zmiany planów czy proszenia o pomoc. Tłumaczenie się przed osobami obcymi ze swojej niedyspozycji czy niemożnością zapanowanie nad własnym ciałem, z całą pewnością oprócz olbrzymiego dyskomfortu, wywołuje też stres.

Kluczowe znaczenie w takiej sytuacji ma psychika chorego, jego nastawienie, dystans oraz postrzeganie samego siebie.

Przede wszystkim, nie należy z góry zakładać, że napotkana przez nas przeszkoda jest nie do pokonania i stanowi duży problem. W przeciwnym razie może zostać odebrana jako zagrożenie, co w konsekwencji wywoła stres.

Choć to zapewne niełatwe, ale wszystko należy „poukładać” sobie w głowie, bowiem to ona jest źródłem wszystkiego co się wokół dzieje. Należy spokojnie przeanalizować i się zastanowić, jakie sytuacje stresują najbardziej i po prostu starać się je ograniczyć.

Istnieje kilka metod radzenia sobie ze stresem, każdy powinien spróbować i wybrać tę najodpowiedniejszą dla siebie. Ponieważ to sam chory zna siebie jak najlepiej, wie co go drażni, sprawia przykrość, a co lubi – to on sam powianiem poszukać sposobu, który może mu pomóc w zapanowaniu nad emocjonującą sytuacją. Niemałe znaczenie mają nabyte dotychczas doświadczenia.

Chorzy na stwardnienie rozsiane powinni być zorganizowani, by nie musieć się spieszyć i denerwować, że o czymś zapomną, z czymś nie zdążą.

Asertywność i samodyscyplina to kolejne cechy, z którymi powinni” zaprzyjaźnić się” chorzy na stwardnienie rozsiane. Kiedy poczują się zmęczeni i wyczerpani, nie powinni robić nic na siłą, za wszelką cenę, trzeba się zatrzymać i odpocząć, nawet, jeśli jesteśmy w trakcie czegoś ważnego. Należy ustalić priorytety – w tym przypadku zdrowie.

Olbrzymie znaczenie ma także relaks i odpoczynek, sen. Dzięki nim, chory może się wyciszyć, nabrać dystansu do wielu spraw. Szeroko polecane są ćwiczenia jogi.

Sport ten w swojej technice stosuje wolne i precyzyjne ruchy oraz odpowiednie oddychanie, dzięki czemu ma kontrolę nad ciałem pacjenta. Poza tym odpręża i rozluźnia.

Wszystkie ćwiczenia powinny być oczywiście dobrane indywidualnie do zaawansowania choroby pacjenta i pod nadzorem terapeuty.

Niemałą rolę odgrywa otoczenie, wsparcie i pomoc przyjaciół i rodziny – ich zrozumienie i akceptacja. Fakt, że chory ma na kim polegać – ma wsparcie psychiczne i komfort psychiczny są bardzo ważne.

Niekiedy, warto skorzystać z pomocy specjalistycznej – psychologa, czy psychiatry. Nie tylko wysłucha i podpowie jak radzić sobie z napięciem emocjonalnym, lecz także jako osoba postronna jest obiektywna, co również jest istne.

Życie ze stwardnieniem rozsianym z całą pewnością nie należy do łatwych. Wiąże się z wieloma trudnościami, a już sam fakt, że jest chorobą przewlekłą, przysparza wiele stresu , nerwów a nawet złości. Istnieją jednak sposoby, pozwalające na złagodzenie stresu, z których warto skorzystać. Dzięki nim chorzy mają szansę ustrzec się przed rzutem choroby i złagodzić jej dotychczasowy przebieg.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę