Tags: alzheimer, B12, Wit. B12

Parent: Pozostałe

Napisane przez () , dnia

 

Witaminę B12 odkryto w XIX wieku w związku z powszechnymi krytycznymi zachorowaniami na anemię złośliwą. Zauważono, że podawanie chorym posiłków składających się z wątroby zwierzęcej (bogatej w witaminę B12) poskutkowało wyleczeniem.

Witamina B12, zwana kobalaminą, stanowi związek, którego właściwości lecznicze wydają się być zbawienne dla zdrowia człowieka. Witamina B12, analogicznie do innych witamin z grupy B, wywiera niezwykle pożyteczny wpływ na zdrowie psychiczne. Jest także nieodzowna w prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego i pokarmowego.Według aktualnie dostępnych danych, może również uchronić przed chorobą Alzheimera, nowotworami i chorobami psychicznymi.

Wśród charakterystycznych objawów niedoboru tej witaminy wymienia się niedokrwistość, zmniejszenie ilości krwinek białych i płytek krwi, stany zapalne ust, przykry zapach ciała, zmiany nastroju, trudności ze skupieniem się i uwagą, zaburzenia czynności mózgu i układu nerwowego.

Dostrzega się też długofalowe stany rozdrażnienia i irytacji, lęki, depresje, wycieńczenie, drętwienie rąk i nóg, problemy z chodzeniem, bełkotanie.  Przyjmowanie witaminy B12 istotne jest w przypadku kobiet w ciąży, ponieważ odgrywa niebotyczną rolę w odwzorowaniu kodu genetycznego. Wpływa także na układ kostny – jej niedostatki mogą być podłożem krzywicy u dzieci i osteoporozy u kobiet powyżej 50 roku życia.

Coraz częściej bardzo niski poziom witaminy B12 w organizmie (szczególnie u ludzi starszych) wiąże się z podwyższonym ryzykiem powstania choroby Alzheimera. Pracownicy naukowi z Karolinska Institutet w Sztokholmie przez 7 lat przyglądali się 271 osobom w przedziale wiekowym 65 – 79 lat, u których nie zaobserwowano dotąd oznak demencji starczej. W czasie szczegółowych analiz u 17 osób z tej grupy dostrzeżono pierwsze symptomy choroby.

Naukowcy zdecydowali o przebadaniu krwi pacjentów pod kątem obecności homocysteiny, której nadwyżka jest skorelowana przede wszystkim z niedoborem witaminy B12. Z badań analityków jednoznacznie wynika, żepodniesienie poziomu homocysteiny (tym samym spadek zawartości kobalaminy) w organizmie, powoduje 16-procentowy przyrost ryzyka zachorowalności na chorobę Alzheimera. W takim wypadku przypuszcza się, że przyjmowanie zwiększonych dawek tej witaminy przez pacjentów w podeszłym wieku może opóźnić wystąpienie tego rodzaju otępienia.

Terapię witaminą B12 uważa się za bezpieczną, bowiem ryzyko przedawkowania jest zerowe. Pacjenci dr H. L. Newbold z Nowego Jorku przyjmowali trzy razy dziennie zastrzyki o potrójnej dawce witaminy B12. Poziom kobalaminy przekroczył u nich sto razy normę, jaka charakteryzuje narodzone dzieci. Co najistotniejsze, nikt z nich nie zarejestrował żadnych niekorzystnych zmian ubocznych.

Jakie są zatem źródła tej nieocenionej witaminy? Witaminę B12 zawierają przede wszystkim algi oraz żywność pochodzenia zwierzęcego: wątroba, nerki, serce, chude mięso, ryby, skorupiaki, sery i jaja. Śladowe ilości występują też w kiełkach zbóż oraz roślinach strączkowych. Obecność witaminy B12 w tych artykułach spożywczych spowodowana jest współobecnością bakterii uczestniczącej w procesie fermentacji. W przypadku organizmu ludzkiego część kobalaminy dostarczana jest również przez florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

Zaleca się przyjmowanie tej witaminy doustnie w produktach spożywczych lub tabletkach, bądź przy pomocy zastrzyków.Przygotowując potrawy z żywności zawierającej witaminę B12, należy mieć na uwadze, iż wysoka temperatura prowadzi do jej rozkładu i ubytek spowodowany obróbką termiczną może sięgać nawet do 30%.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę