Owoce żurawiny uznawane są za najzdrowsze na świecie. W równej mierze z czosnkiem, oregano i sosną zalicza się je do grona naturalnych antybiotyków. Z ich leczniczych właściwości korzystano już w XVI w. Przez wieki żurawinę stosowano nie tylko w kuchni, ale także w profilaktyce dolegliwości pęcherza, schorzeń reumatycznych oraz przy problemach z żołądkiem, jelitami i trzustką.

Obecnie żurawina jest identyfikowana głównie z działaniem ograniczającym rozkwit bakterii oraz zapobieganiem infekcji dróg moczowych i pęcherza oraz nowotworom. Jej wpływ na nasz organizm jest jednak o wiele większy, również z uwagi na olbrzymie źródło antyoksydantów i flawonoidów.

Substancje aktywne zawarte w soku żurawinowym mogą odgrywać istotną rolę w stomatologii w leczeniu chorób zębów i przyzębia. Jest to możliwe ze względu na cudowną zdolność żurawiny do blokowania rozrostu komórek bakteryjnych (biofilmu bakteryjnego).

Za stany zapalne dziąseł odpowiada płytka nazębna, którą można utożsamiać z nieustannie kształtującą się, lepką i bezbarwną powłoką bakterii i węglowodanów. W przypadku, gdy nie następuje jej codzienne usuwanie, może ulec mineralizacji, ewoluując w kamień nazębny. Z dojrzewaniem biofilmów w jamie ustnej związane są bezpośrednio bakterie z rodzaju Streptococcus.

Powstrzymanie procesu przylegania bakterii do powierzchni zębów z wykorzystaniem związków bioaktywnych żurawiny zostało udokumentowane przez kilka zespołów badawczych.

Przeprowadzono testy in vitro, do których wykorzystano kulki zbudowane z hydroksyfosforanu wapnia, minerału stanowiącego składnik zębów, pokryte ludzką śliną. Kulki te inkubowano z bakteriami oraz dawką soku żurawinowego. Już doraźna ekspozycja na działanie 25% soku żurawinowego ewidentnie ograniczała łączenie się komórek bakterii Streptococcus z dziąsłami. Tak więc, regularne picie soku bądź napoju żurawinowego mogłoby uniemożliwić bakteriom przyleganie do powierzchni zębów oraz rozwój w tkance dziąseł.

Natomiast badanie in vivo polegało na przyrządzeniu płynu do płukania jamy ustnej zawierającego substancje pozyskane w ramach dializy ze skondensowanego soku żurawinowego. Skuteczność płynu przetestowano na 60 zdrowych osobach. Udowodniono, że korzystanie z płynu w toku codziennej pielęgnacji dziąseł przez okres sześciu tygodni drastycznie zmniejszyło liczbę szkodliwych bakterii obecnych w jamie ustnej.

To wszystko sprzyja stosowaniu żurawiny w codziennej profilaktyce stanów zapalnych dziąseł. Dlatego korzystajmy z jej dobroczynnych właściwości. W Polsce dostępne są w sprzedaży owoce żurawiny błotnej i wielkoowocowej, jak również ich przetwory. W aspekcie terapeutycznym najefektywniejszy jest jednak sok ze świeżych owoców. W aptekach i sklepach zielarskich można zaopatrzyć się także w wyciągi i ekstrakty żurawinowe w postaci kapsułek, jak również pasty do zębów i płyny do płukania ust mające w składzie takie ekstrakty.

Możesz również taką pastę do zębów przyrządzić samodzielnie. W tym celu łyżeczkę soli utrzyj ze zmiksowanymi żurawinami (pół łyżki). Zaleca się dodanie również 3 kropelek olejku z mięty pieprzowej lub eukaliptusa. Tak przygotowaną pastą można szczotkować zęby i masować dziąsła. Po wszystkim konieczne jest wypłukanie jamy ustnej.

Żurawina najbardziej skuteczna jest w postaci surowej, ale w lodówce może być przechowywana kilka miesięcy, a w zamrażalniku nawet rok. Wynika to z obecności kwasu benzoesowego, który jest naturalnym konserwantem.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę