Parent: Układ trawienny

Napisane przez , dnia

 

Zespół jelita drażliwego jest to przewlekła choroba jelit, która objawia się poprzez bóle brzucha oraz zaburzenia rytmu wypróżnień nie uwarunkowanych zmianami organicznymi – zmiany anatomiczne bądź biochemicznymi – defekty procesów przemiany materii. Przyczyna występowania tej choroby nie została wyjaśniona. Najczęściej do jej rozwoju przyczyniają się:

  • Zaburzenia funkcji motorycznej jelit;
  • Nadwrażliwość trzewna;
  • Zaburzenie osi mózgowo-jelitowej;
  • Przebycie biegunki infekcyjnej.

Perystaltyka, znana również jako funkcja motoryczna jelit, polega na regularnej i naprzemiennej kurczliwości mięśni jelit, która pozwala na przesuwanie się treści pokarmowej od żołądka aż do końca jelita grubego. Jest to naturalny proces organizmu, odbywający się samoczynnie i kontrolowany przez układ nerwowy oraz hormonalny. Perystaltyka jelita z zespołem jelita drażliwego ulega zaburzeniom objawiającym się biegunką – w przypadku przyspieszonej perystaltyki bądź zaparciem stolca – przy zwolnionej perystaltyce.

Przewód pokarmowy osoby chorej na zespół jelita drażliwego wykazuje zwiększoną wrażliwość na bodźce. Gazy w jelitach nawet w małych ilościach powodują uczucie wzdęcia, a nawet niewielkie wypełnienie odbytnicy stolcem daje uczucie parcia.

Dodatkowo w wielu przypadkach chorobie tej towarzyszą zaburzenia sfery psychologicznej. Lęk czy depresja przyczyniają się do nasilenia objawów oraz wręcz do ich występowania.

Wyodrębniono również poinfekcyjną postać zespołu jelita drażliwego, ujawniającą się po przebyciu zakażenia jelitowego.

Do objawów zespołu jelita drażliwego należą:

  • Bóle brzucha;
  • Zaburzenia rytmu wypróżnień;
  • Wzdęcie brzucha;
  • Nadmiar gazów jelitowych;
  • Nudności;
  • Bóle krzyża, mięśni i stawów;
  • Częste oddawanie moczu;
  • Zaburzenia ginekologiczne;
  • Zaburzenia sfery psychologicznej.

Warunkiem rozpoznania choroby są utrzymujące się objawy przez okres co najmniej 3 miesięcy. Wtedy to diagnostyka u lekarza polega na zadaniu trzech pytań:

  • Czy bóle brzucha ulegają zmianie po wypróżnieniu?
  • Czy bólom towarzyszy zmiana perystaltyki jelit?
  • Czy bólom towarzyszy zmiana objętości oraz konsystencji stolca?

Udzielenie dwóch odpowiedzi twierdzących, bez wykazania dodatkowych alarmujących objawów pozwala na dokładne określenie zachorowania. Lekarze w celu upewnienia się, że objawy są wynikiem choroby a nie innych czynników zlecają wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych krwi lub stolca. Kolonoskopię zaleca się w wyjątkowych przypadkach, gdy u chorego stan się nie poprawia pomimo kuracji.

Leczenie zespołu jelita drażliwego jest skomplikowanym zabiegiem polegającym na szeregu procesów: ogólnego postępowania, manipulacji dietetycznych, leczeniu farmakologicznym oraz psychoterapii. W postępowaniu ogólnym tłumaczy się choremu istotę choroby, jej objawów i omawia się sposoby ich zwalczania oraz udziela się wsparcia psychologicznego. Lecząc zespół jelita drażliwego należy pamiętać o pozbyciu się z diety rzeczy nasilających występowanie objawów. Leczenie farmakologiczne tej choroby polega na zwalczaniu jej objawów. Najczęściej są to leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe czy przeciwzaparciowe. U niektórych chorych największe efekty przynoszą metody leczenia psychologicznego pozwalające na przezwyciężenie depresji czy stanów lękowych.

Niestety trwałe wyleczenie nie jest możliwe. Chorzy uczą się z nią żyć. Rokowanie w tej chorobie jest bardzo pozytywne. Pomimo wieloletniego jej przebiegu choroba nie postępuje i nie prowadzi do wyniszczenia. Ryzyko zachorowania na zespół jelita drażliwego zmniejsza jedynie unikanie wszelkiego rodzaju zakażeń pokarmowych.

Zespół jelita drażliwego jest jedną z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego. Statystycznie 10-20% dorosłej populacji wykazuje objawy tej choroby. U kobiet ryzyko zachorowań jest 2 razy większe. Zespół jelita drażliwego jest chorobą przekazywaną genetycznie.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę