Łuszczycę leczy się najczęściej przy użyciu leków sterydowych, które przy długotrwałym stosowaniu mogą mieć skutki uboczne. Alternatywą mogą okazać się naturalne zioła i oleje, które nie powodują negatywnych skutków dla naszego organizmu.

W 2012 roku naukowcy z Katedry i Zakładu Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przeprowadzili badania makroskopowo-mikroskopowe, które dowodzą leczniczych właściwości ziół.

Uczep trójlistkowaty

Jednym z nich może być uczep trójlistkowy. Wyciąg z rośliny można spożywać w postaci napoju, smarować zmiany lub dodawać do kąpieli. Uczep doskonale regeneruje i nawilża suchą skórę. Na rynku dostępne są: olej, mydło i szampon z dodatkiem uczepu trójlistkowego. Olejem uczepowym możemy także smarować chore miejsca. Najlepiej robić to za pomocą nasączonego płatka kosmetycznego. Delikatnie przecierać miejsca dwa, trzy razy dziennie. Pomocny okazać się może także wywar lub maść wykonana w domu.

Wywar z uczepu trójlistkowego:

Dwie łyżki uczepu zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy około 20 minut pod przykryciem. Dziennie należy wypić ok. 0,75 l ziół.

Maść z uczepu trójlistkowego:

Wyciskamy z rośliny sok, dodajemy lanolinę oraz wazelinę w równych częściach.

Aloes

W walce z łuszczycą dobrze jest też mieć w swojej domowej apteczce preparaty z aloesem, lub samą roślinę. Jak się okazuje, jest bardzo pomocna w problemach z łuszczycą i egzemą. Aloes to prawdziwa bomba mineralna zawiera fosfor, miedź, wapń, cynk, selen, żelazo, a także sód i fosfor.

Pacjentki potwierdzają, iż aloes wspaniale nawilża skórę i przynosi ulgę w zmaganiach z chorobą. Najlepiej zaopatrzyć się w wszelkiego rodzaju kremy i maści z aloesem, w dodatku ulgę przynosi picie miąższu aloesowego. Należy go spożywać dwa razy dziennie po 3-4 łyżki. Smarowanie preparatami z aloesem, np. skóry głowy, nie tylko zmniejszy objawy uciążliwej łuszczycy, ale także zwalczy skutecznie łupież i poprawi stan naszych włosów.

Jedynym zastrzeżeniem do stosowania preparatów z aloesem są kobiety karmiące piersią i w ciąży.

Łopian

Wśród ziół pomocnych w walce łuszczycą poleca się łopian, który bardzo często znajduje się w składzie preparatów przeciwko łuszczycy. Zawiera on cenną witaminę C, cynk, miedź, kobalt, mangan i żelazo. W domowym zaciszu bardzo łatwo możemy przygotować specyfiki z dodatkiem łopianu. Do przemywania skóry należy przygotować jedną łyżkę rozdrobnionego korzenia łopianu i zalać ją przegotowaną zimną wodą. Po 8 godzinach specyfik jest gotowy do użycia. W dodatku może być także stosowany bezpośrednio na skórę – świeże liście należy zmiażdżyć i przykładać do chorobowo zmienionych miejsc

Przepis na olejek z łopianu:

1 łyżka korzenia łopianu i pół szklanki wody – zalać, odczekać, aż spęcznieje. Następnie dobrze rozgnieść i wymieszać z 3 łyżkami oleju lnianego

Mniszek lekarski

Pomocą dla osób cierpiących na łuszczycę może okazać się tez mniszek lekarski. Jest wspaniałym źródłem witamin A, B, C, D, żelaza, potasu oraz cynku. W leczeniu łuszczycy przydatny jest sok ze świeżych liści mniszka – wystarczy zebrać jego liście i wycisnąć z nich sok, a następnie pić 1 łyżeczkę dziennie.

Gwiazdnica pospolita

W medycynie naturalnej, stosowanej przy łuszczycy, dobre opinie zyskuje także gwiazdnica pospolita, która zawiera witaminy A, C, PP, B1, B2, a także mnóstwo minerałów: potas, wapń, żelazo, selen, krzem, jod, cynk, magnez i fosfor. Gwiazdnica łagodzi swędzenie oraz świąd. W dodatku zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz duże ilości beta-karotenu. Można ją spożywać na surowo, zalewać świeże liście wrzątkiem i parzyć przez 20 minut a następnie pić jak herbatę. Przydatne mogą okazać się też maść i krem z gwiazdnicy.

Maść:

Kostkę smalcu i garść świeżo zerwanych listków wrzucić do rondla i podgrzewać na wolnym ogniu do czasu aż tłuszcz się nie spieni. Zdjąć z gazu i odstawić na 12 godzin. Po tym czasie podgrzać raz jeszcze i odsączyć przez gazę liście. Wlać do słoiczka i trzymać w lodówce. Tak przygotowaną maść stosować na zmiany skórne.

Krem:

Do kremu bazowego wystarczy dodać świeżo zerwane i drobno zmielone liście gwiazdnicy w proporcji 1:5 (1 część ziela na 5 części kremu).

Zioła Ojca Grzegorza:

100 g korzenia łopianu

100 g ziela fiołka trójbarwnego

50 g pokrzywy

50 g ziela drapacza lekarskiego

50 g kwiatu bzu czarnego

Wszystkie składniki należy zmieszać, a następnie wsypać łyżeczkę do szklanki ciepłej wody i parzyć przez 30 minut. Spożywać 2-3 razy dziennie pomiędzy posiłkami. Zioła przynoszą pozytywne efekty w leczeniu rybiej łuski i łuszczycy.

Aminek

Roślina ta zawiera furanokumaryny które wpływają bardzo korzystnie na stan skóry. Pobudza ona także wytwarzanie barwnika skory w naszym organizmie. Jest zalecany głównie dla osób z łuszczycą, łysieniem plackowatymczy trądzikiem. Z kolei aminek większy stosuje się doustnie, co powoduje spowolnienie rogowacenia skóry. Często pacjenci mogą być uczuleni na któryś z jego składników, więc przed leczeniem łuszczycy za pomocą aminku najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Wiesiołek

Olej z wiesiołka jest najbardziej skutecznym środkiem do walki z łuszczycą, zaleca się go głównie osobom zmagającym się z łuszczycą zwykłą, krostkową, plackowatą i paznokci.

Na naszą skórę działa kojąco i skutecznie ją nawilża. W dodatku poprawia on kondycję skóry, włosów, zanikają ogniska łuszczycowe i zapalne.

Pacjenci stosują go podczas choroby, ale także w momencie, kiedy objawy ustępują, aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Olej z wiesiołka można stosować w postaci tabletek, płynu do picia (dwa razy dziennie, jedna łyżeczka) lub bezpośrednio na chore miejsca, lekko wsmarowując go. Jeśli nie odpowiada nam taka forma spożywania, olej można także bez problemu dodawać do sałatek, ważne aby był przyjmowany na zimno. Wspaniałe właściwości wiesiołka potwierdza też wiele pacjentek nie tylko zmagających się z łuszczycą, ale także problemami skórnymi, łysieniem czy problemami z pamięcią.

Wierzba purpurowa

W ziołolecznictwie znana jest także wierzba purpurowa. Jak się okazuję odwar z niej korzystnie wspomaga leczenie łuszczycy. Napój ten możemy przygotować sami. Należy 1 ½ łyżki rozdrobnionej kory zalać 2 szklankami gorącej wody, gotować pod przykryciem 7 minut, odstawić na 15 minut, przecedzić. Pić po ½ szklanki do cztery razy dziennie. Najlepiej 60 minut po posiłku. W dodatku kora wierzby zawiera bardzo duże ilości kwasu salicylowego, dzięki temu bardzo często jest głównym składnikiem w preparatach kosmetycznych. Ma działanie nawilżające skórę, a także złuszcza ją.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę