Tags: Alergia, nawodnienie, odwodnienie

Parent: Alergia

Napisane przez () , dnia

 

Alergia jest to nadwrażliwość organizmu na dany alergen. Występuje kilka rodzajów alergii: pokarmowa, skórna oraz wziewna. W reakcjach alergicznych ważną rolę odgrywa histamina, która powoduje wszystkie uciążliwe objawy takie jak: zaczerwienienie skóry, pokrzywkę czy obrzęk błon śluzowych. U zdrowych osób poziom histaminy jest stabilny,a jej ewentualny nadmiar rozkładany jest w jelicie cienkim.

Niektóre osoby cierpią także na tzw. pseudo alergie, spowodowaną nietolerancją histaminy. Objawy są bardzo zbliżone do reakcji alergicznej, jednak w tym wypadku organizm nie wytwarza przeciwciał.

No dobrze, ale co wspólnego ma ze sobą alergia i nawodnienie organizmu? Otóż okazuje się, że wieloletnie odwodnienie może objawiać się bardzo silnymi reakcjami alergicznymi związanymi z wpływem odwodnienia na zwiększoną produkcją histaminy oraz produkcję przeciwciał. Organizm nie jest wtedy dobrze przygotowany do radzenia sobie z alergenami. Rozwiązaniem jest dostarczenie naszemu organizmowi odpowiedniej ilości wody, jednak cały proces musi trwać minimum trzy miesiące i co więcej nie możemy ograniczyć się tylko do picia wtedy kiedy poczujemy łaknienie, ponieważ uważa się że nadmierne pragnienie jest sygnałem, że nasz organizm jest już bardzo odwodniony.

Kroki aby nawodnić organizm

 

1. Pij jak największe ilości wody. Staraj unikać się słodzonych napojów, alkoholu oraz kofeiny.

2. Pij odpowiednią ilość wody dziennie. Aby nawodnić organizm trzeba pić 30 mg wody na kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca 50 kg powinna dziennie spożywać 1,5 litra wody. Ilość tę należy zwiększyć w momencie występowania wysokich temperatur oraz zwiększonego wysiłku fizycznego.

3. Przez 1 do 2 tygodni zapisuj swoje spożycie wody. W ten sposób będziesz mógł stwierdzić czy twoje nawyki nawadniania są odpowiednie.

4. Pij wodę filtrowaną lub kupuj wodę zmineralizowaną.

5. Spożywaj wodę regularnie. Dobrym nawykiem jest wypicie ponad półtorej szklanki (300 ml) wody zaraz po przebudzeniu, a następnie odczekanie 20-30 minut i wypicie kolejnej porcji wody przed śniadaniem. Staraj się pić między posiłkami, a nie w trakcie.

6. Dodawaj sól do wody pitnej. Na początku nawadniania zalecane jest zwiększenie spożycia soli ze względu na większą częstotliwość oddawania moczu, a co za tym idzie utratę sodu. Najlepsza do tego celu byłaby sól himalajska, krystaliczna, celtycka lub morska. Zaleca się dodanie 1/4 łyżeczki soli na 1 litr przefiltrowanej wody.

 

Należy jednak pamiętać, że przed każdym zwiększeniem spożycia w diecie wody lub soli zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę