Dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek witamin odgrywa niezwykle istotną rolę nie tylko w regulacji jego prawidłowego funkcjonowania, lecz również wspomaga walkę z licznymi chorobami. Za przykład stosowania witamin w profilaktyce zdrowotnej można uznać leczenie witaminą K, która zapobiega chorobom układu krążenia oraz wspomaga organizm w walce z osteoporozą. Odkryto bowiem, iż zaburzenia w gospodarce wapniowej w znacznym stopniu spowodowane są upośledzeniem działania białek aktywowanych właśnie przez tę witaminę.
Witamina K2
Witaminę K odkryto w 1929 roku, określając ją jako witaminę kogulacyjną będącą decydującym czynnikiem w krzepnięciu krwi. Nieco później wyizolowano witaminę K1 oraz K2. Prowadzone przez ostatnie dziesięciolecia badania wykazały kolejne właściwości jej działania, bowiem uczestniczy ona w karboksylacji białka kości oraz hamuje mobilizację jonów Ca2+ z kości w okresie pomenopauzalnym. Dodatkowo zależna od tej witaminy jest grupa białek matrycowych Gla, które występują m. in. w kościach, nerkach, płucach i sercu. Rodzina witamin K została podzielona na dwie grupy: K1 oraz K2, które ze względu na różnice w budowie chemicznej cechują się różną aktywnością biologiczną, skutecznością i biodostępnością, co znacznie wpływa na ich funkcjonowanie w organizmie. Źródła pokarmowe, z których pochodzą, są również odmienne.
Zastosowanie zdrowotne
Witamina K2 znalazła zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń:
- stwardnienia rozsianego,
- artretyzmu,
- choroby Leśniowskiego-Crohna,
- przeziębienia,
- depresji,stanów zapalnych,
- otyłości,
- osłabienia mięśni,
- fibromialgii,
- Zespołu Przewlekłego Zmęczenia.
Korzystnie wpływa również na takie aspekty zdrowotne, jak:
- odporność,
- zdrowie skóry,
- zdrowie układu sercowo-naczyniowego i mózgu,
- wchłanianie minerałów,
- wydolność sportowa i zapobieganie urazom,
- poziom cukru we krwi,
- płodność,
- wspomaganie odchudzanie,
- wspieranie organizmu podczas ciąży i w okresie wczesnego dzieciństwa.
Definitywny związek pomiędzy poziomem witaminy K2 a chorobą serca po raz pierwszy opisano w 2004 roku w prowadzonej pod ścisła kontrolą i na dużą skalę próbie klinicznej Rotterdam Heart Study, która śledziła wyniki 4800 uczestników przez 7 lat. Holenderskie badania wykazały, że wśród osób, których diety zawierały największe dawki witaminy K2, śmiertelność w wyniku choroby serca była mniejsza o 57% w porównaniu z tymi którzy przyjmowali jej najmniej.
Z kolei przeprowadzając kilkuletnie badanie na 244 kobietach po menopauzie, stwierdzono, że pacjentki przyjmujące suplementy z witaminą K2 miały o wiele wolniejsze spadki gęstości mineralnej kości związanej z wiekiem. Długotrwałe badania na temat japońskich kobiet wykazały podobne korzyści, choć nie używano wysokich dawek witaminy K2.
Za główne przyczyny niedoboru witaminy K uznaje się: spadek liczby bakterii jelitowych oraz przyjmowanie doustnych leków przeciwkrzepliwych blokujących aktywność tej witaminy. Witamina K2 jest związkiem tworzonym głownie przez bakterie w produktach poddawanych procesowi fermentacji, tj. sery, jogurty, kefiry czy kapusta kiszona. W momencie, kiedy nasz układ trawienny działa w pełni swojej sprawności oraz występuje równowaga flory bakteryjnej w jelitach, witamina K2 powstaje samoczynnie w naszym organizmie. Jednak największą jej zawartość wykazuje japońska potrawa o nazwie Natto, którą otrzymuje się w wyniku fermentacji ziaren soi.
Witamina K2 a układ kostny i krwionośny
Za najważniejszą funkcję witaminy K2 uznaje się jej zdolność do transportowania wapnia do kości. Dzięki współpracy tej witaminy z witaminą D3, która jest odpowiedzialna za magazynowanie wapnia, trafia on do układu kostnego, natomiast w przypadku niedoboru witaminy K2 zostanie on osadzony w układzie krwionośnym, stopniowo pogłębiając miażdżycę. Silnie uzależnione od tej witaminy są białka MGP, występujące w kościach, oraz osteokalcyna, która przenosi wapń. Jednak proces ten kontrolowany jest przez witaminę K2, która aktywuje białka, co pozwala im wyłapywać wapń z organizmu oraz transportować go wprost do kości. Ta zależność polega na tym, że jeśli białka MGP są aktywne, to wapń jest transportowany do kości, natomiast w przypadku, gdy nie są aktywne, to wapń odkłada się w tętnicach. Przy niskim poziomie witaminy K2 dochodzi do sytuacji, że wapń nie może być wbudowany do kości, co naraża na osteoporozę, a jednocześnie odkłada się w tętnicach, powodując miażdżycę. To zjawisko zdrowotne zostało nazwane „paradoksem wapniowym” i ma swój udział zarówno w chorobach układu kostnego (osteoporoza) oraz w chorobach układu krwionośnego (miażdżyca). Brak wapnia w kościach powoduje ich osłabienie, co skutkuje chorobami układu kostnego, natomiast nadmierne jego ilości w naczyniach krwionośnych powodują ich usztywnienie, czego skutkiem jest nadciśnienie oraz właśnie choroby układu krwionośnego.
Dr Linda Demer wraz z zespołem z Uniwersytetu Kalifornia w Los Angeles, jako jedni z pierwszych wyjaśnili związek pomiędzy chorobami kości a schorzeniami sercowymi dzięki udanej identyfikacji białka w ludzkiej blaszce miażdżycowej, które – jak wierzono wcześniej – znajdowało się tylko w tkance kostnej. Tak zwane białko morfogeniczne kości-2, odgrywa ważną rolę w ich tworzeniu. Od tego czasu, kilka innych kluczowych regulatorów formowania kości zostało zidentyfikowanych w blaszce miażdżycowej, takich jak macierz białka GLA i osteopontyna, sugerując, że wspólne czynniki mogą wpływać na zdrowie kości i tętnic.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
- osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
- opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.
Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.
Miejsce na twoją reklamę
Discussion (0)
There are no comments for this doc yet.
Comment posting has been disabled on this doc.