Tags: Aterektomia

Parent: Miażdżyca

Napisane przez () , dnia

 

Aterektomia jest stosunkowo nową metodą fizycznego czyszczenia naczyń krwionośnych, która znajduje zastosowanie w leczeniu zmian miażdżycowych. Pierwszy zabieg aterektomii tętnicy udowej został przeprowadzony w USA w roku 2003. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że pozwala na przywrócenie do normalnego funkcjonowania naczyń krwionośnych pacjenta bez konieczności wszczepiania sztucznych naczyń czy wzmocnień. Jednak tak samo jak inne metody minimalizowania złogów miażdżycowych niweluje ona tylko skutki choroby, nie likwiduje jednak jej przyczyn. Aterektomię można stosować wraz z innymi metodami, np. angioplastyką, czy zakładaniem stentów, w celu uzyskania jak najlepszych rezultatów leczenia.

Aterektomia jest zabiegiem mało inwazyjnym, wymagającym jedynie nacięcia skóry pacjenta w celu wprowadzenia do naczynia cewnika tnącego. Metoda ta uważana jest przez lekarzy za bezpieczną, choć wiąże się z niewielkim ryzykiem uszkodzenia naczyń, czy zmian w tempie przepływu krwi. By uniknąć tego typu powikłań ważne jest, by zabieg przeprowadzony był przez doświadczonego, zapoznanego z tą metodą lekarza. Wraz z udoskonalaniem zabiegu aterektomii, ma ona szansę stać się bezpieczniejszą i szybszą alternatywą dla by-passów.

Istnieje kilka rodzajów aterektomii, różniących się użytym sprzętem i co za tym idzie sposobem rozbijania i usuwania tkanki miażdżycowej. Niektóre metody powodują rozbicie zmian miażdżycowych i usunięcie ich do specjalnego cewnika, podczas gdy inne rozbijają tkankę na tyle drobno, by możliwy był odpływ jej fragmentów z krwią. Dobór metody zależy od rodzaju i stopnia przewężeń naczyń u pacjenta.

Nie w każdym przypadku aterektomia jest polecana. Aktualnie nie ma dowodów na znacznie wyższą – głównie w porównaniu do angioplastyki – skuteczność i bezpieczność tej metody w leczeniu miażdżycy i wskazań do rutynowego jej stosowania. Jednak w przeciwieństwie do angioplastyki czy by-passów, aterektomia może być doskonałą opcją leczenia dla pacjentów z zaawansowanym zwapnieniem naczyń krwionośnych czy o długich zwężeniach naczyń, u których inne metody nie mogą być stosowane lub nie dałyby satysfakcjonujących rezultatów.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę