Dotychczas nie potwierdzono skuteczności działania specjalnej diety w chorobie stwardnienia rozsianego. Zalecane jest jednak odżywianie racjonalne, dzięki któremu masa ciała będzie utrzymana w sposób prawidłowy, a ponadto organizmowi zostaną dostarczone wszystkie niezbędne dla niego związki. W związku z powyższym, należy uważać na spożywanie produktów wysokotłuszczowych pochodzenia zwierzęcego. Te bowiem. U osób spożywających je znacznie częściej może wystąpić stwardnienie rozsiane.

Na przebieg tej choroby badano rolę również innych substancji, wśród nich kwasu arachidowego, który potęguje stany zapalne, a występuje jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego, m.in.: mleku, jajach, mięsie czy, oczywiście maśle.

Znaczącą rolę w diecie chorych – ochronną – pełnią ryby. Wnioski, choć należy być odnośnie do ich ostrożnym, wyciągnięto na podstawie niskiej zachorowalności wśród Eskimosów – ludności żywiącej się prawie wyłącznie właśnie rybami.

Na podstawie dostępnych danych przeprowadzonych badań, uważa się, że chorzy na stwardnienie rozsiane powinni unikać i ograniczać wielonasycone tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Tym samym jednak muszą dostarczyć organizmowi niezbędną ilość białka, która jest niezbędna podczas, np. wzmożonego wysiłku fizycznego. I Tu właśnie kluczową rolę odgrywają ryby – nienasycone kwasy tłuszczowe oraz produkty pochodzenia roślinnego zawarte w olejach.

Polecane jest również stosowanie kwasu gamma-linolowego – wiesiołku oraz kwasu alfa-linowego- np. orzechy laskowe – hamują one procesy zapalne. W diecie rekomendowane są także produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczów. Niewskazana jest nadmierna ilość spożywanych jajek.

Mówi się także o niemałej roli witamin: A, C, E, oraz mikroelementów: cynku, selenu, miedzi. Dlatego też zalecane jest jedzenie dużej ilości warzyw strączkowych, owoców, orzechów każdego dnia.

Choć nie jest jednoznacznie potwierdzone, że stosowanie diety u chorych na SM ma znaczenie, istnieją powódki by ją stosować. Ponadto, stosowana z rozwagą i pod kontrolą z pewnością nie zaszkodzi a też nie wymaga dużo wysiłku w przygotowaniu i wielu wyrzeczeń w spożyciu .Chorzy na stwardnienie rozsiane powinni stosować dietę urozmaiconą. Powinny się w niej znaleźć ryby spożywane kilka razy w tygodniu oraz oleje roślinne. Nie może zabraknąć dużej porcji warzyw i owoców oraz orzechów a także produktów pełnoziarnistych.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.