Tags: depresja, homocysteina

Parent: Depresja

Napisane przez () , dnia

Jak się okazuje, ludzki organizm posiada swoje wskaźniki zdrowotne. Zbyt wysoka lub zbyt niska zawartość niektórych aminokwasówwpływa nie tylko na samo zdrowie, lecz również w zależności od normy stężenia na samą śmiertelność. Jednym z takich wyznaczników jest homocysteina.

Czym jest homocysteina?

Homocysteina jest to obecny w organizmie aminokwas, który pojawia się we krwi w wyniku trawienia pożywienia zawierającego w sobie białko. Niewielka ilość tej proteiny reguluje i umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak w sytuacji, gdy jego stężenie jest zbyt wysokie, pojawiają się problemy z układem krwionośnym. Homocysteina wpływa na krzepliwość krwi, a w przypadku, gdy jej stężenie jest zbyt duże dochodzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych oraz występowania problemów o podłożu miażdżycowym i zakrzepowym. Podsumowując, stężenie homocysteiny wiążę się więc z występowaniem zawału serca oraz z jego gorszą przeżywalnością. Dodatkowo pozwala ona oznaczyć poziom witamin B6, B12 oraz kwasu foliowego w organizmie, w taki sposób, że jej stężenie wzrasta zanim obniży się ich poziom. Natomiast sam poziom homocysteiny wzrasta w momencie, kiedy w organizmie występuje niedobór substancji potrzebnych do jej usuwania. Szczęśliwie jego wyrównanie polega jedynie na uzupełnieniu zaledwie 1-2 niedoborów pokarmowych.

Badania homocysteiny

Badania poziomu homocysteiny najczęściej zaleca się osobom obciążonym genetycznie ryzykiem występowania takich chorób jak: zawał serca, udar mózgu czy choroba wieńcowa. Poza tym badanie tego typu jest przeprowadzane u osób starszych, niedożywionych, alkoholików, narkomanów oraz u niemowląt, u których istnieje podejrzenie homocystynurii, czyli wrodzonej choroby metabolicznej związanej z nieprawidłowym metabolizmem metioniny. Poziom tego aminokwasu wyznacza się z zawartości moczu lub krwi. Badanie przeprowadza się na czczo, dlatego 10-12 godzin przed jego wykonaniem należy pić jedynie wodę oraz niczego nie spożywać, a także skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane suplementy, gdyż niektóre z nich mogą wpłynąć na wynik. Krew pobierana jest z żyły łokciowej, a norma występowania homocysteiny we krwi wynosi 5-14 mol/l. Można wykonać również badanie moczu, w którym nie powinno jej w ogóle być u zdrowego człowieka.

Przeprowadzanie takich testów jest zalecane przez Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą.

Poziom homocysteiny

Podwyższony poziom homocysteiny we krwi nazywany jest hiperhomocysteinemią, którą mogą wywołać następujące czynniki: palenie papierosów, picie dużej ilości kawy, niektóre leki, czynniki genetyczne oraz niedobór witaminy B6, B12 i kwasu foliowego. Poziom tego aminokwasu wzrasta również w trakcie przebiegu takich chorób jak:

  • niewydolność nerek,
  • cukrzyca 1 i 2 typu,
  • białaczka limfoblastyczna,
  • rak jajnika,
  • rak sutka,
  • anemia Addisona-Biemera,
  • niedoczynność tarczycy,
  • łuszczyca.

Bardzo wysoki poziom stężenia tego kwasu we krwi można w prosty sposób wyregulować. Wystarczy jedynie dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki witaminy B6, B12 i kwasu foliowego, co powoduje jej 30% redukcję. Szczególnie taką suplementację zaleca się osobom starszym z dużym ryzykiem wystąpienia zawału serca.

U pacjentów biorących udział w programie badawczym DASH (Diatery Approaches To Stop Hypertension), którzy stosowali dietę bogatą w warzywa i owoce zawierające dużo potasu, korzystnie działającego na regulację ciśnienia krwi, stwierdzono spadek poziomu homocysteiny, a także obniżenie ciśnienia tętniczego.

Homocysteina a depresja

Badania wykazały, że u osób z depresją występują bardzo wysokie poziomy homocysteiny z równoczesnym bardzo niskim poziomem S-adenosylometioniny (SAMe). Cały proces występowania zaburzeń nastrojów powiązany jest z metylacją homocysteiny w metioninę, czego rozregulowanie wpływa na poziom SAMe. W konsekwencji dochodzi do zmniejszenia produkcji neurotransmiterów regulujących nastrój oraz melatoniny odpowiedzialnej za regulację snu.

W 2014 roku grupa polskich naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu opublikowała badania, w których jednoznacznie stwierdzono występowanie hiperhomocysteinemii definiowanej w okresie ostrego epizodu depresyjnego.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę