Akupunktura jest to zabieg, który polega na nakłuwaniu ciała pacjenta specjalnymi cienkimi igłami tak zwanych punktów akupunkturowych, co pozwala poprawić jego funkcje. Jeśli chodzi o jej rolę w leczeniu chorych na SM, to ma za zadanie zmniejszyć sztywność kończyn i zrelaksować mięśnie. Metoda ta pobudza szlaki nerwowe i umożliwia przesyłanie impulsów nerwowych drogami omijającymi uszkodzone włókna.

Dotychczas nie znaleziono wystarczającej ilości dowodów, by potwierdzić wpływ akupunktury na przebieg stwardnienia rozsianego. Niemniej jednak, ta forma terapii jest korzystna w leczeniu objawowym np. przewlekłych bólów czy kurczów mięśniowych.

Jak twierdzi British Acupuncture Council, akupunktura pobudza i stymuluje układ nerwowy oraz wywołuje uwolnienie molekuł neurotransmiterów. Biochemiczne zmiany, które w konsekwencji zachodzą oddziałują na homeostatyczne mechanizmy ciała. Dzięki temu powodują one dobre fizyczne i emocjonalne samopoczucie.

Badania naukowe British Council Acupuncture wskazują, że leczenie przy zastosowaniu właśnie akupunktury może w zdecydowany sposób pomóc w złagodzeniu symptomów, jakie daje stwardnienie rozsiane.

Wśród takich czynników wymienia się m.in.: zmniejszenie stanów zapalnych komórek CD4 T, jak również wspieranie przejawu NT-3 (czynnika wzrostu białka, który z kolei wspiera przetrwanie neuronów). Badania BCA dowodzą ponadto, że działanie akupunktury może załagodzić symptomy SM w obszarach mózgu, które odpowiadają za obniżenie wrażliwości na ból i stres a także pobudzając odprężenie i obniżając „analityczną” aktywność mózgu, która odpowiada z kolei za niepokój i troski.

Akupunktura to jedna z niekonwencjonalnych metod leczenia stwardnienia rozsianego. Z powodu braku niezbitych dowodów skuteczności jej działania istnieje wielu sceptyków jej stosowania. Niemniej jednak, prawidłowo stosowana i wykonana przez doświadczonego specjalistę, może co najwyżej nie przynieść oczekiwanego efektu, ale nie zaszkodzi, w związku z czym warto się jej poddać.

 

 

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.