Ze względu na duże znaczenie zmiany trybu życia w prewencji i leczeniu miażdżycy, zdrowa dieta jest jednym z kluczowych elementów, o które należy zadbać w celu spowolnienia lub zatrzymania postępu choroby. Odpowiedni dobór składników odżywczych nie tylko minimalizuje ryzyko rozwoju choroby, jak i może jej zapobiegać.

Wiele badań naukowych udowadnia, że tłuszcze trans, a zwłaszcza utwardzone tłuszcze roślinne często zawarte w produktach przetworzonych – wypiekach, słodyczach, gotowych przekąskach, margarynie – mają negatywny wpływ na rozwój miażdżycy i chorób serca w organizmie człowieka. Dowody na szkodliwość tych tłuszczy są na tyle silne, że w USA zakazano stosowania utwardzonych tłuszczy roślinnych w żywności, w ramach walki z szerzeniem się chorób układu krwionośnego pośród obywateli.

Mimo że przy leczeniu miażdżycy zaleca się minimalizację tłuszczy w diecie, nie oznacza to, że należy je wyeliminować całkowicie. Organizm człowieka potrzebuje tłuszczy, dodatkowo niektóre z nich mogą wspomagać walkę z miażdżycą. Kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte m.in. w rybach, redukują powstawanie płytki miażdżycowej i skrzepów krwi. Dlatego też w diecie człowieka nie powinno zabraknąć tłustych ryb takich jak łosoś lub pstrąg. Zaleca się dwie porcje tygodniowo. Można przyjmować także tłuszcz rybny w postaci kapsułek, jednak zbyt duże dawki mogą powodować krwawienie, dlatego ich przyjmowanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.

Warzywa i owoce stanowią istotny składnik diety każdego człowieka. Dodatkowo mają znaczenie w leczeniu miażdżycy – dzięki zawartości stanoli i steroli zmniejszają ilość cholesterolu LDL we krwi, redukując w ten sposób odkładanie blaszki miażdżycowej. Stanole i sterole obecne są także w orzechach i nasionach, zbożach, oliwie z oliwek i oleju roślinnym. Naukowcy szacują, że spożywanie ok. 2 g. tych związków dziennie redukuje poziom LDL o 10%, co z kolei oznacza spadek ryzyka chorób serca o ok. 25%. Jednocześnie osiągnięcie tak wysokiego spożycia steroli i stanoli jest dość ciężkie – warzywa zawierają 4 do 50 mg., tych związków. Wegetarianie spożywają średnio ok. 700 mg. steroli dziennie. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca spożywanie 3-5 porcji warzyw, 4-5 porcji owoców oraz 6-8 porcji zbóż (zwłaszcza pełnoziarnistych) dziennie. W diecie nie powinno zabraknąć także 4-5 porcji orzechów, nasion i roślin z grupy fasolowatych tygodniowo.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.