Owoce żurawiny uznawane są za najzdrowsze na świecie. W równej mierze z czosnkiem, oregano i sosną zalicza się je do grona naturalnych antybiotyków. Z ich leczniczych właściwości korzystano już w XVI w. Przez wieki żurawinę stosowano nie tylko w kuchni, ale także w profilaktyce dolegliwości pęcherza, schorzeń reumatycznych oraz przy problemach z żołądkiem, jelitami i trzustką.

Obecnie żurawina jest identyfikowana głównie z działaniem ograniczającym rozkwit bakterii oraz zapobieganiem infekcji dróg moczowych i pęcherza oraz nowotworom. Jej wpływ na nasz organizm jest jednak o wiele większy, również z uwagi na olbrzymie źródło antyoksydantów i flawonoidów.

Substancje aktywne zawarte w soku żurawinowym mogą odgrywać istotną rolę w stomatologii w leczeniu chorób zębów i przyzębia. Jest to możliwe ze względu na cudowną zdolność żurawiny do blokowania rozrostu komórek bakteryjnych (biofilmu bakteryjnego).

Za stany zapalne dziąseł odpowiada płytka nazębna, którą można utożsamiać z nieustannie kształtującą się, lepką i bezbarwną powłoką bakterii i węglowodanów. W przypadku, gdy nie następuje jej codzienne usuwanie, może ulec mineralizacji, ewoluując w kamień nazębny. Z dojrzewaniem biofilmów w jamie ustnej związane są bezpośrednio bakterie z rodzaju Streptococcus.

Powstrzymanie procesu przylegania bakterii do powierzchni zębów z wykorzystaniem związków bioaktywnych żurawiny zostało udokumentowane przez kilka zespołów badawczych.

Przeprowadzono testy in vitro, do których wykorzystano kulki zbudowane z hydroksyfosforanu wapnia, minerału stanowiącego składnik zębów, pokryte ludzką śliną. Kulki te inkubowano z bakteriami oraz dawką soku żurawinowego. Już doraźna ekspozycja na działanie 25% soku żurawinowego ewidentnie ograniczała łączenie się komórek bakterii Streptococcus z dziąsłami. Tak więc, regularne picie soku bądź napoju żurawinowego mogłoby uniemożliwić bakteriom przyleganie do powierzchni zębów oraz rozwój w tkance dziąseł.

Natomiast badanie in vivo polegało na przyrządzeniu płynu do płukania jamy ustnej zawierającego substancje pozyskane w ramach dializy ze skondensowanego soku żurawinowego. Skuteczność płynu przetestowano na 60 zdrowych osobach. Udowodniono, że korzystanie z płynu w toku codziennej pielęgnacji dziąseł przez okres sześciu tygodni drastycznie zmniejszyło liczbę szkodliwych bakterii obecnych w jamie ustnej.

To wszystko sprzyja stosowaniu żurawiny w codziennej profilaktyce stanów zapalnych dziąseł. Dlatego korzystajmy z jej dobroczynnych właściwości. W Polsce dostępne są w sprzedaży owoce żurawiny błotnej i wielkoowocowej, jak również ich przetwory. W aspekcie terapeutycznym najefektywniejszy jest jednak sok ze świeżych owoców. W aptekach i sklepach zielarskich można zaopatrzyć się także w wyciągi i ekstrakty żurawinowe w postaci kapsułek, jak również pasty do zębów i płyny do płukania ust mające w składzie takie ekstrakty.

Możesz również taką pastę do zębów przyrządzić samodzielnie. W tym celu łyżeczkę soli utrzyj ze zmiksowanymi żurawinami (pół łyżki). Zaleca się dodanie również 3 kropelek olejku z mięty pieprzowej lub eukaliptusa. Tak przygotowaną pastą można szczotkować zęby i masować dziąsła. Po wszystkim konieczne jest wypłukanie jamy ustnej.

Żurawina najbardziej skuteczna jest w postaci surowej, ale w lodówce może być przechowywana kilka miesięcy, a w zamrażalniku nawet rok. Wynika to z obecności kwasu benzoesowego, który jest naturalnym konserwantem.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.