Tags: zabiegi chirurgiczne przy miażdżycy

Parent: Miażdżyca

Napisane przez () , dnia

 

Angioplastyka jest nieoperacyjnym zabiegiem mającym na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dokonuje się tego poprzez kompresję znajdujących się w nich złogów miażdżycowych. Jest to jeden z najczęściej stosowanych – obok by-passów – zabiegów udrożniania tętnic wieńcowych. Należy pamiętać, że angioplastyka naprawia jedynie zmiany, które zachodzą w wyniku miażdżycy. Nie leczy natomiast samej choroby.

Zabieg angioplastyki trwa od półtora do dwóch i pół godziny, choć w niektórych wypadkach wymaga także od pacjenta by pozostał w łóżku przez kilka następnych godzin. Zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym, poprzez nakłucie ciała. Do dotkniętego zmianami miażdżycowymi naczynia krwionośnego wprowadzany jest cewnik z balonikiem, który rozszerzając się pod wysokim ciśnieniem przyciska złogi miażdżycowe do ściany naczynia, rozszerzając je i pozwalając na swobodniejszy przepływ krwi.

Jednym z głównych przeciwwskazań do wykonania angioplastyki jest ponowne zwężenie naczyń u pacjenta, który przechodził już ten zabieg. Szacuje się, że do powtórnego zwężenia dochodzi w wypadku ok. 40% pacjentów. Dlatego też podczas 50-80% zabiegów angioplastyki stosuje się także dodatkowo protezy naczyniowe zwane stentami, mające na celu uchronienie naczyń przed ponownym zwężeniem. Redukują one ryzyko powtórnego zwężenia naczynia do 25%. Angioplastyki zazwyczaj nie wykonuje się także u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia czy przy przewlekłej niedrożności naczyń.

Zabieg angioplastyki łączy się z ryzykiem powikłań, jednak najczęściej nie stanowią one poważnego zagrożenia dla życia pacjenta. Na zwiększenie ryzyka powikłań wpływa m.in. ogólny stan zdrowia pacjenta i wydolność serca. W czasie zabiegu możliwe jest powstanie krwiaków, przetoki tętniczo-żylnej, tętniaka rzekomego czy pęknięcia tętnicy. Powikłania te nie są jednak groźne, choć w niektórych wypadkach wymagają dodatkowej interwencji chirurgicznej. Istnieje także ryzyko uszkodzenia nerwów, co może powodować upośledzenie mięśni i zaburzenia czucia. Najgroźniejsze powikłania mogące wystąpić w wyniku angioplastyki to zawał serca, wstrząs anafilaktyczny, udar mózgu czy nagły zgon sercowy, są one jednak bardzo rzadkie – dotykają ok. 0,05% pacjentów.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.