Kurkuma, będąca ekstraktem kłączy ostryżu, jest rośliną z rodziny imbirowatych. Jest to starożytna przyprawa, po którą sięgano od tysiącleci zarówno w Indiach, jak i całej południowo-wschodniej Azji. W chwili obecnej jest bardzo popularną przyprawą, którą stosuje się jako dodatek do potraw na całym świecie. Słynie bowiem z pięknego złocistego koloru i przyjemnego aromatu. Żółta kurkuma ma też zastosowanie w tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej, najstarszym systemie leczniczym świata.

Ostatnimi czasy stała się przedmiotem wielu badań naukowych. Wykazano, że ten wyjątkowy dodatek do dań pozytywnie wpływa nie tylko na układ krwionośny, trawienny i neurologiczny, ale również na funkcje poznawcze organizmu.

Otóż, zespół pracowników szpitala Kariya Toyota General Hospital w Japonii poddał badaniom trzy indywidualne studia przypadków dotyczące kurkumy. Wyniki okazały się być fascynujące. W każdym z trzech przypadków dowiedziono, że kurkuma redukuje objawy demencji, jak i usprawnia ogólne funkcje poznawcze.

W badaniu wzięło udział trzech pacjentów z chorobą Alzheimera, którzy charakteryzowali się ciężką utratą funkcji poznawczych i behawioralnych oraz psychologicznymi objawami demencji. Pacjenci odczuwali drażliwość, pobudzenie, uczucie lęku oraz apatię. Nakazano im, by przez rok uzupełniali codzienną dietę o proszek z kurkumy w kapsułkach.

Jak podają autorzy badania, całkowity wynik kwestionariusza Inwentarza Neuropsychiatrycznego (NPI) z znacznym stopniu uległ obniżeniu – zarówno odnośnie ostrości objawów, jak i obciążenia opiekunów – już po 12 tygodniach leczenia. Wykonano również test oceny otępienia MMSE, który wykazał, że początkowy rezultat wzrósł o 5 punktów (z 12/30 do 17/30) w jednym z przypadków, natomiast w pozostałych dwóch, pacjenci potrafili rozpoznać rodzinę w ciągu jednego roku od momentu rozpoczęcia leczenia.

Tak więc, zażywanie jedynie jednego grama kurkumy dziennie przez co najmniej trzy miesiące, może wywołać „niesamowitą poprawę”. Mając to na uwadze, wydaje się być irracjonalne, że konwencjonalny przemysł farmaceutyczny nieprzerwanie marnotrawi miliardy dolarów w poszukiwaniu „farmaceutycznego złotego środka” który miałby zniwelować skutki demencji.

Badania opublikowane w magazynie Annals of Indian Academy of Neurology, również potwierdzają skuteczność stosowania kurkumy w leczeniu choroby Alzheimera. Dowiedziono, że naturalne mechanizmy antyoksydacyjne, przeciwzapalne i detoksykujące tejże przyprawy, pomagają usprawnić pamięć u pacjentów cierpiących na otępienie. U badanych zaobserwowano znaczącą poprawę ogólnej pamięci, którą przypisano efektom kurkuminy, takim jak: minimalizacja ilości płytek starczych beta-amyloid, opóźniona degradacja neuronów, działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz zmniejszone wytworzenie mikrogleju.

Osoby uwzględniające w swojej diecie tą aromatyczną przyprawę, mogą wpłynąć na swoje zdrowie i złagodzić nawet najcięższe objawy choroby Alzheimera.

Kurkumę można wykorzystywać w kuchni na wiele sposobów. W Polsce kurkuma w dalszym ciągu jest mało znana i stosowana przede wszystkim jako barwnik do masła, sałatek czy ryżu. W Stanach Zjednoczonych jest bardziej popularna – dodaje się ją do jaj, omletów, majonezów i serów. Można jej używać także do dań z fasoli i soczewicy czy zup-kremów. Warto pamiętać o kurkumie w przypadku przygotowywania ciężkich dań, najlepiej w połączeniu z pieprzem, co powoduje lepszą przyswajalność.

 

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Comment posting has been disabled on this doc.

Miejsce na twoją reklamę