Wiele osób, które chorują na astmę rezygnuje z uprawiania sportu i wszelkiego rodzaju wysiłku fizycznego. Są przekonane, że jakakolwiek aktywność fizyczna, nie tylko nie może  im pomóc, ale wręcz zaszkodzić w przebiegu choroby. Założenie takie jest  zdecydowanie błędne.

Najlepszym dowodem, że stwierdzenie to jest jedynie mitem, świadczy fakt, iż wielu sławnych i wybitnych sportowców –   piłkarzy, pływaków, w tym także olimpijczyków, to właśnie osoby zmagające się z astmą, Doskonałym przykładem może być wybitny piłkarz David Beckham, biegaczka narciarska- Marit Bjoergen, czy polska pływaczka Otylia Jędrzejczak oraz podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Po zdiagnozowaniu astmy chory, któremu zależy na utrzymaniu dobrej kondycji, odpowiedniej wagi, czy wyrzeźbieniu sylwetki, a co za tym wszystkim idzie –  uprawianiu sportu, powinien udać się do specjalisty i wspólnie wybrać najodpowiedniejszą dla niego formę ruchu. Bowiem decyzja o dobraniu odpowiedniego sportu zależy głównie od przebiegu choroby- istotne jest także to, czy u pacjenta podczas astmy występuje zwężenie dróg oddechowych tzw. obturacja. Wówczas dobiera się indywidualnie odpowiednie leki.

Jeśli chorujemy na astmę nie musimy od razu porywać się na wiatr i stawiać sobie wysoko podniesioną poprzeczkę, sport może być uprawiany zarówno amatorsko jak i zawodowo. Odpowiednio leczona i zdiagnozowana astma nie jest żadną barierą.

Do najczęściej zalecanych aktywności fizycznych dla osób z astmą zalicza się: pływanie, jogging, gimnastykę, jazdę na rowerze, czy kajakarstwo –głównie dyscypliny związane z wysiłkiem rozłożonym w dłuższym czasie.

Specjaliści zaznaczają, że unikanie sportu, prawdopodobnie w obawie przed zaostrzeniem choroby lub wywołaniem ataku,  może tak naprawdę wywołać jeszcze poważniejsze następstwa. Spadek wydajności  fizycznej  sprawia, że organizm staje się mniej odporny na wszelkie infekcje, dlatego astmatycy w żadnym wypadku nie powinni z niego rezygnować. Wysiłek fizyczny powoduje, że układ odpornościowy zostaje wzmocniony i  zmniejsza ryzyko wystąpienia ataków astmy. A nawet, jeżeli już zdarzy się tak, że atak wystąpi – osoba wysportowana poradzi sobie z nim zdecydowanie lepiej od tej biernej.

Aby ataki występowały jak najrzadziej podczas aktywności fizycznej należy przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Przede wszystkim,  zawsze przed treningiem należy się rozgrzać, bez względu na to, czy szykujemy się do biegu, pływania, czy jazdy na rowerze – 15 minut rozgrzewki to podstawa (przy właściwym treningu wynoszącym 30 minut) . Zamykać trening powinny lżejsze ćwiczenia. Absolutnie nie wolno zapominać o odpowiednim  nawodnieniu organizmu (wysoko mineralizowana woda, napoje izotoniczne).  Dodatkowo wybraną dyscyplinę sportowo w miarę możliwości należy uprawiać regularnie.

Jeżeli ćwiczymy na zewnątrz zimą – zasłaniajmy usta – nagła zmiana temperatury w oskrzelach  może spowodować  ich obkurczenie, a co za tym idzie atak kaszlu. Dlatego przez astmatyków mniej wybierane są sporty takie jak narciarstwo, czy snowboard- zależy to oczywiście od rodzaju i zaawansowania choroby.

Co więcej, aktywny astmatyk nie powinien całkowicie wyeliminować z jadłospisu sól, a wzbogacić go w witaminę C  –wszystko to ułatwi oddychanie. Badania naukowców potwierdziły, że 80% pacjentów borykających się z astmą powysiłkową po zażyciu dużej dawki witaminy C (2000 mg) bezpośrednio przed treningiem nie miało ataku.  Najlepiej oczywiście uzupełniać w nią organizm spożywając  ją w produktach naturalnych (np. porzeczki, pomarańcze, czy suplementy).

Wiadomo, że nie zawsze jest to możliwe, ale w miarę możliwości starajmy się iść na trening w towarzystwie drugiej osoby. Wtedy mamy pewność, ze w razie ataku zostanie nam udzielona natychmiastowa pomoc. Nie znaczy to oczywiście, że nie musimy już brać ze sobą leków –  podczas wysiłku inhalator powinien być zawsze „pod ręką”.

Dodatkowo przy wyborze miejsc do uprawiania aktywności fizycznej należy zwrócić uwagę, czy sala, siłownia i inne pomieszczenia nie są zakurzone, ścieżki do jazdy rowerem i biegania nie składają się głównie z piasku. Warto zwracać uwagę na warunki w jakich chcemy ćwiczyć, ponieważ pył unoszący się w powietrzu może nasilić objawy astmy.

Decydując się na krótkodystansowy bieg, uczęszczanie na basen, czy też piesze wycieczki nie tylko zmniejszymy objawy astmy, ale także poprawimy swoją kondycję, nasz stan fizyczny i psychiczny. Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie.

Jak widać, wiele argumentów przemawia za uprawianiem sportu. Należy walczyć z lenistwem – wstać z kanapy, wyjść z domu, pokonać obawy i strach. Nie zakładajmy najgorszego, a jeśli już atak nastąpi –  spróbujmy pokonać strach, nie wpaść w panikę – pokonanie ataku w zalążku- w naszej  głowie jest podstawą do normalnego funkcjonowania.

Serwis www.nieuleczalni.pl zawiera bazę metod leczenia stworzoną na kształt „Wikipedii”, ponieważ chcemy aby metody były dodawane (a większość także i edytowana) przez wszystkie osoby interesujące się zdrowiem.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać

  • osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
  • opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.

Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.

Discussion (0)

There are no comments for this doc yet.

Dodaj komentarz

Miejsce na twoją reklamę