Protokół autoimmunologiczny to rodzaj diety jaką powinny prowadzić osoby chore na choroby autoimmunologiczne.
Do przykładowych chorób autoimmunologicznych zaliczyć można m.in.: toczeń, twardzinę, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, chorobę Leśniowskiego- Crohna, Hashimoto, chorobę Gravesa- Basedowa, stwardnienie rozsiane, łuszczycę, łysienie plackowate, bielactwo, cukrzycę typu 1.
Objawy poszczególnych chorób są różne jednak mają jeden wspólny mianownik: przemęczenie. W wielu przypadkach pacjent posiadający chorobę autoimmunologiczną choruje na kilka chorób z tej kategorii. Przykładem są pacjenci chorujący na chorobę Addisona połączona z cukrzycą typu 1, natomiast pacjenci ze stwardniejącym zapaleniem dróg żółciowych z reguły chorują także na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy chorobę Crohna.
Ja choruję na chorobę Hashimoto, protokół autoimmunologiczny wprowadziłam do swojej diety niedawno i mocno jestem ciekawa efektów. Pierwsze tygodnie były dla mnie bardzo złe, tj. bolała mnie głowa, odczuwałam kłucia w sercu, najpierw byłam bardzo pobudzona, później odczuwałam zmęczenie.
Wiele teorii głosi, że choroby autoimmunologiczne mocno pobudzane są poprzez jelita, a dokładnie nieszczelne jelita. Jelita rozszczelnanie są przede wszystkim przez gluten, niestety zboża zostały bardzo mocno zmodyfikowane, co wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Kolejnym kluczowym składnikiem negatywnie wpływającym na jelita jest nabiał- on również powinien zostać wykluczony.
Badania dowodzą, że dieta eliminująca nabiał i gluten zimniejsza nieszczelność jelit oraz stan zapalny w organizmie . Nabiał i gluten wykluczyłam już pół roku wcześniej zanim wprowadziłam protokół autoimmunologiczny. Faktycznie po miesiącu bez glutenu i nabiału musiałam zejść z leków z euthyroxu 88 na euthyrox 75.
Wiele osób lecząc się z chorób autoimmunologicznych eliminuje z diety tylko te dwie kategorie produktów (nabiał i gluten). Protokół autoimmunologiczny jednak zakłada, że z diety wyeliminować powinniśmy także: strączki, warzywa piankowe (ziemniaki, papryka, pomidor) wszelkie kasze i ryże, orzechy i pestki oraz słodziki i cukier. Dieta wówczas oparta jest głównie na:
- warzywach korzeniowych: batat ( słodki ziemniak), marchew, seler, brukiew, pasternak;
- warzywach zielonych: wszelkie sałaty, kapusty, kalafior, brokuł, szpinak;
- wszelkich owocach;
- tłuszczach zwierzęcych oraz roślinnych ( jedynie oliwa z oliwek, olej kokosowy);
- mięsie.
Z tego powodu, że wyeliminowane są pestki i orzechy oraz rośliny psiankowe, trzeba zwrócić uwagę na przyprawy, ponieważ nie powinniśmy spożywać: kakao, pieprzu, papryki, kardamonu etc. Jest to dość ciężka zmiana, gdyż na początku diety brakuje pieprzu w potrawach oraz np. ostrej papryki- wszystko jest dość jałowe ponieważ stosujemy tylko zioła i odrobinę soli.
Dlaczego stosujemy, aż tak restrykcyjną dietę? Ponieważ niektóre składniki pokarmowe reagują krzyżowo z glutenem nadal negatywnie wpływając na jelita. Dlatego jeżeli dieta wykluczająca nabiał i gluten nie przynosi odpowiednich efektów, możemy dietę zaostrzyć do protokołu autoimmunologicznego dalej obserwując swój organizm.
Dietę powinniśmy stosować przez minimum 3 miesiące do dwóch lat, po tym okresie czasu stopniowo możemy wprowadzać nowe produkty, np. orzechy, strączki etc.
Zastanawiasz się nad skorzystaniem z tej diety? Chorujesz na jakąś chorobę autoimmunologiczną? Podziel się swoja historią, ja czy inni użytkownicy z pewnością podpowiemy Ci z jakiej metody jeszcze warto skorzystać, jakie modyfikacje w stylu życia wprowadzić.
A tutaj znajdziesz całą moją historię zmagania się z chorobą Hashimoto, gdzie odnoszę się do kilku testowanych przez siebie sposobów leczenia chorób autoimmunologicznych.
Dlatego też Nieuleczalni.pl jest przestrzenią dla zwykłych osób korzystających z różnych metod leczenia, ale także dla specjalistów, lekarzy i terapeutów.
W serwisie możesz przeczytać
- osobiste historie użytkowników odnoszące się do ich reakcji i opinii na temat danego leczenia
- opracowania łącznie z naukowymi wynikami badań pod którymi podpisują się najlepsi specjaliści z całego świata.
Poszukując konkretnych zagadnień skorzystaj z wyszukiwarki na stronie głównej, pomoże ona odnaleźć wszelkie treści o poszukiwanej przez Ciebie tematyce.
Jeżeli masz ochotę dodać swoją osobistą historię lub metodę leczenia jakiejś choroby, skorzystaj z przycisku „dodaj” który znajduje się także na stronie głównej serwisu.
Discussion (0)
There are no comments for this doc yet.
Comment posting has been disabled on this doc.